Американската финтек компания Robinhood се готви за навлизане на британския пазар, като това ще бъде първата европейска страна с достъп до техните услуги.

Robinhood International - дъщерно дружество на стартъпа, получи зелена светлина от британската Служба за финансов контрол да оперира като брокер в страната, съобщават от компанията чрез официалния си сайт.

Robinhood, чийто съосновател е българинът Владимир Тенев, ще отвори офис в Лондон, който ще се ръководи от бившия изпълнителен директор на TransferWise Уандър Рутгерс.

“Днешният ден бележи началото на нова глава за Robinhood, като сме развълнувани да предприемем първата важна стъпка за предоставянето на инвестиционната платформа на потребителите във Великобритания”, казва Рутгерс в изявление.

Услугите на Robinhood са достъпни единствено от територията на САЩ, като се очаква компанията да навлезе и на австралийския пазар, става ясно от официалния сайт на стартъпа.

Така стартирането на операции на Острова ще бъде първият нов пазар за компанията извън САЩ.

Robinhood придоби широка популярност, благодарение на приложението си за търговия с акции и криптовалути без начисляването на комисионни при трансакциите.

Базираната в Калифорния финтек фирма иска да „демократизира” финансите, като се радва на внимание от страна на по-младите потребители.

Оценена на 7.6 млрд. долара, от компанията с шестгодишна история посочват, че имат над 6 млн. потребители. Успехът на платформата превърна основателите ѝ, в лицето на Владимир Тенев и Байджу Бат, в милиардери.

11 нови милиардери през тази година, един от тях е българинИма един елитен клуб, пълен с предприемачи и инвеститори от най-различни страни и индустрии - този на милиардерите

Не всичко обаче е цветя и рози в историята на компанията. През миналата година стартъпът се опита да навлезе в банковия бизнес, като обяви намерения да пусне разплащателна и спестовна сметка, но впоследствие посочи, че ще преработи идеята си в резултат на критики и регулаторни опасения.

От Robinhood посочиха, че ще преработят и ребрандират проукта си, като работят заедно с регулаторите. Плановете за стартиране на услуги за управление на средствата остават налице.

След като стартира операции във Великобритания, Robinhood може да се окаже в доста наситена среда, тъй като финтек индустрията роди множество компании, конкуриращи традиицонните финансови институции.

Може би най-големият конкурент на щатската компания е Revolut, която наскоро пусна собствена платформа за търговия с фючърси без комисионна.

Ходът за навлизане на британския пазар от страна на Robinhood се случва в контекста на брекзит, което поставя въпросителна около намеренията на компанията да разшири услугата си към страните-членки на Европейския съюз.

На сайта на стартъпа е посочено, че навлизането на нови пазари става трудно поради регулаторните изисквания на всяка една отделна страна.

Това, че компанията функционира в САЩ, получи зелена светлина за работа на Острова и има планове да навлезе в Австралия, изглежда сякаш Robinhood се цели засега единствено в англоезичните пазари.

Българин е основател на третия най-голям финтех стартъп в САЩКомпанията Robinhood Markets, основана от българина Владимир Тенев и американеца от индийски произход Байджу Бат, е третата най-голяма частна финтех корпорация в САЩ, предава Forbes