Националната валута на Турция се задържа на двумесечно дъно, а турските държавни облигации, деноминирани в долари, поевтиняха, след като се очерта балотаж на президентските избори в Турция, защото никой от кандидатите не успя да получи над 50% подкрепа, предадоха Reuters и CNBC.

След преброяване на повече от 99% от гласовете, досегашният президент Реджеп Тайип Ердоган води с 49,46%, докато основният опозиционен съперник Кемал Кълъчдароглу, който обеща да донесе промяна и икономическа реформа, събира 44,79% от вота, според Висшия избирателен съвет на Турция (YSK).

Към края на деня лирата се търгуваше на ниво от 19,66 за долар, след спад до 19,70 в по-ранната търговия - най-ниската ѝ стойност от март, когато достигна рекордните 19,80 за долар след разрушителните земетресения.

„Турската лира е близо до историческо дъно и перспективите са мечи в краткосрочен план, поради несигурността относно изборните резултати“, коментира главният изпълнителен директор на MarketVector Стивън Шьонфелд, цитиран от CNBC.

Акциите на турските банки също бяха засегнати в началото на търговията, като основният банков индекс спадна с повече от 8%, отбелязва Reuters.

Търговията на Истанбулската борса беше с 3% надолу, след като по-рано през деня спад от цели 6,38% задейства механизъм за спиране на търговията.

Деноминираните в долари държавни облигации, емитирани от Турция, спаднаха рязко с над 7 цента, според Reuters, докато петгодишният суап за кредитно неизпълнение скочи със 114 базисни пункта до 606 базисни пункта, според S&P Global Market Intelligence, което е най-високата стойност от ноември 2022 г. насам.

Президентският вот ще реши не само кой ще управлява Турция и ще определя външната политика на страната през следващите пет години, но и как държавата членка на НАТО с 85-милионно население ще се справи с дълбоката криза на разходите за живот, отбелязва Reuters.


Разликата между съперниците за президентския пост в Турция е малко под 4,5%За да спечели на първия тур, кандидатът трябва да получи 50 процента плюс един глас

Победа на Ердоган на хоризонта?

Перспективата за победа на Ердоган значително се увеличава след гласуването в неделя, смята Селва Демиралп, професор по икономика в университета Коч в Истанбул. Тя коментира, цитирана от CNBC, че шансовете Ердоган да остане на поста „са се увеличили значително“. На този фон тя очаква, че „сегашното правителство ще приеме резултатите от изборите като потвърждение за успеха си в паричната политика и ще запази съществуващия подход на ниски лихви, съчетан с по-строги финансови репресии“. Паричната политика на Турция поставя акцент върху преследването на растеж и конкуренция при износа, а не върху успокояването на инфлацията. Ердоган подкрепя нетрадиционната гледна точка, че повишаването на лихвените проценти увеличава инфлацията, вместо да я укротява. Възможността да победи при балотажа би означавала, че тази политика най-вероятно остава. При такъв сценарий Демиралп очаква „съществуващият капиталов контрол да стане по-строг и следователно Турция да премине към по-малко отворена икономика.“