Четири години след унищожителния пожар в Нотр Дам, екипи, работещи по възстановяването на готическата катедрала, се стремят да възстановят голяма част от повредените участъци, като използват материали като дъбово дърво и камък, издържали изпитанието на вековете.

Стремежът на всички е символът на Париж да бъде отворен за посетители до края на следващата година.

Строителите, архитектите и инженерите имат предимството на някои технологии от 21-ви век, включително модерен софтуер за информационно моделиране на сгради (BIM), който им позволява да работят с изключително подробни 3D цифрови модели на катедралата и околния терен, подкрепени от мощна технология за изчисления в облачно пространство, пише FastCompany.

"Това позволява да разберем изключително важни детайли как сградата е построена, как са съчетани отделните й елементи", казва Андрю Анагност, главен изпълнителен директор на гиганта в областта на софтуера за проектиране Autodesk, който е предоставил технически консултации, софтуер и финансова помощ за проекта, малко след пожара.

Дигиталният модел, чието създаване е отнело повече от година, включва над 12 000 обекта, над 30 000 кв. м каменна стена, повече от 3900 кв. м оловен покрив и 186 свода на катедралата.

Планът за реконструкция на катедралата Нотр Дам среща все повече критикиИзминаха почти три години, откакто светът наблюдаваше шокиран как парижката катедрала Нотр Дам избухва в пламъци

"Веднага осигурихме финанси, защото искахме да влезем и да започнем да помагаме, но не това е най-важното", казва Анагност. "Най-голяма стойност има това, което успяхме да направим."

За щастие, френската компания Art Graphique and Patrimoine (AGP) вече разполага с подробни цифрови сканирания на голяма част от катедралата във вида, в който е била преди пожара. След това AGP и Autodesk работят по повторното сканиране на обекта, за да разберат какво се е променило след пожара.

Това беше сложен процес.

Работниците на място заснеха 3D геометрията на катедралата точка по точка с помощта на лазерно и фотографско оборудване, като същевременно спазваха строги правила, за да ограничат рисковете, свързани със строителните материали, използвани в църквата.

7 факта за Нотр Дам - най-известната църква в светаТова е не само най-известната църква в Париж

След това други специалисти превърнаха данните от този процес в детайлни форми и обекти. Това позволи на експертите да видят как сградата се е изместила при пожара - важно за предотвратяване на евентуални проблеми със стабилността и да планират процеса на възстановяване.

"Отне около година, за да вземем всички тези точки и да ги превърнем в интелигентни обекти, които съдържат информация, с която може да се направи нещо", казва Никола Мангон, вицепрезидент на отдел "Архитектура, инженерство и стратегия за строителната индустрия" в Autodesk. "Използвахме два различни набора от данни и ги обединихме, така че да можем да видим дупките в покрива, но и да видим дали основната конструкция се е разместила."

Сега архитектите и инженерите, работещи по проекта, могат да използват 3D модела за всякакви цели, като например симулиране на различни варианти за осветление на възстановената катедрала.

Моделите помагат и за планиране на екипите, които ще работят в понякога ограничените пространства в средновековната църква, казва Мангон, който е учил инженерство в Специалното училище за обществени дейности и чиито класове се провеждат само на няколко пресечки от Нотр Дам.

"Това е като "Мисията невъзможна". Всяко малко парченце се прави дигитално, а с 3D модела можеш да симулираш всичко.", обяснява той.

Нотр Дам ще посрещне първите си посетители след три годиниКатедралата ще бъде готова за своя голям дебют след три години, преди старта на Олимпийските игри в Париж през 2024 г.

Дори когато катедралата бъде отворена отново, моделът може да продължи да изпълнява важни функции.

Обсъжда се възможност да се използва за сензори, които помагат при идентифициране местоположението на пожари, в случай, че отново има подобен инцидент.