Най-богатите хора в света оценяват спортните отбори на рекордни стойности. В основата на това е огромното състояние, създадено на капиталовите пазари през последните пет години, нарасналите значителни суми за телевизионни права, както и ограниченият брой отбори, които се продават.

Потенциалното закупуване на баскетболния отбор Лос Анджелис Клипърс за 2 млрд. долара от бившия главен изпълнителен директор на Microsoft Стив Балмър преобърна пазара. Сделката все още чака одобрение и тепърва предстои да се разбере каква е стойността на отбора.

Колкото и скъпи да са щатските спортни отбори обаче те не могат да се сравняват с водещите европейските футболни клубове, когато става въпрос за стойност и глобална популярност.

Трите най-скъпи спортни отбора в света са футболни. Класацията се оглавява от Реал Мадрид, оценяван на 3.44 млрд. долара, който заема челното място във втора поредна година. След него се нарежда Барселона, оценяван на 3.2 млрд. долара. Челната тройка пък се оформя от Манчестър Юнайтед, чиято стойност се определя на 2.81 млрд. долара.

Реал Мадрид е стигал до полуфиналите на Шампионската лига в четири поредни години, а тази година спечели най-комерсиалния европейски клубен турнир. Победата означава, че отборът ще получи 78 млн. долара в сравнение с 62 млн. долара, получени за полуфинала миналата година. Реал Mадрид генерира повече приходи от който и да било друг спортен клуб (675 млн. долара за сезон 2012-13 г). Компанията има рекламни договори за 41 млн. долара на година с Adidas и за 39 млн. долара с Emirates. Клубът планира реновация и на стадиона си за 540 млн. долара, която се очаква да бъде завършена през 2017 г.

Вижте още: Има ли балон във футбола?

Барселона има шест титли на Испания в последните 10 сезона и е водена от звездите Лионел Mеси и Неймар, когато са сред най-високоплатените в спорта. През април клубът одобри реновация на стадиона си Камп Ноу на стойност 800 млн. долара. Капацитетът му ще бъде увеличен с над 5 000 места до 105 000. Проектът ще започне през 2017 г. и ще бъде завършен през 2021 г. От Барселона споделиха пред Forbes по-рано тази година, че магазинът на Nike в Камп Ноу има най-големи продажби сред всички магазини на спортния концерн по света.

Манчестър Юнайтед завърши на седмо място през миналия сезон. Това бе и най-лошият сезон за клуба от началото на Висшата лига през 1992 г. Компаниите обаче продължават да кръжат около Юнайтед въпреки лошото представяне. Този месец Adidas подписа 10-годишен договор на стойност 1.3 млрд. долара и ще осигурява екипите на клуба. Договорът на General Motor е за седем години на стойност 559 млн. долара. Той влиза в сила от следващия сезон, а на гърдите на играчите ще стои логото на Chevrolet. Уолстрийт повиши стойността на Юнайтед, който е публична компания от 2.8 млрд. долара през май до 3.6 млрд. долара.

Бейзболният Ню Йорк Янкис е най-скъпият спортен клуб извън футбола в света, оценяван на 2.5 млрд. долара. Телевизията е в основата на стойността на клуба. Fox упражни опцията си да увеличи собствеността си в регионалната телевизионна мрежа на Янките YES до 80% по-рано през годината. Като част от сделката цената на правата за излъчването на мачовете на Янките Yankees започва от 105 млн. долара и ще достигне 350 млн. долара на година до 2042 г.

Футболните клубове доминират в челото на класацията, но отборите по американски футбол имат най-много представители общо в класацията - 30. Само Оуклънд Рейдърс и Джаксънвил Джагуарс от НФЛ не успяват да попадна в класацията. Най-скъпият отбор по американски футбол е Далас Каубойс, който е класиран на пето място в общата класация и се оценява на 2.3 млрд. долара.

Най-голям скок в челната десетка през последната година отбелязва Байерн Мюнхен, който се придвижва с пет места до номер 7, оценяван на 1.85 млрд. долара, след като спечели петата си шампионска титла на Европа през 2013 г. Търговските приходи на отбора са достигнали рекордните 308 млн. долара, като по този показател той е на второ място само след Пари Сен Жермен, според Deloitte. В германската Бундеслига Байерн Мюнхен има и най-доходоносния договор с компания, рекламираща на фланелките (40 млн. долара на година с Deutsche Telekom ) както договор за спортна екипировка (38 млн. долара на година с Adidas).

Двадесетте отбора в класацията на 50 най-скъпи в света, които не са от НФЛ, включват осем футболни отбора и шест бейзболни, както и четири отбора от НБА водени от Ню Йорк Никс под номер 13, който е оценяван на 1.4 млрд. долара. Класацията се оформя от единственият отбор от Формула 1 Ferrari, класиран на 21-во място с пазарна стойност от 1.2 млрд. долара) и от най-скъпия отбор в НХЛ Торонто Мейпъл Лийфс, който се нарежда на 26-о място с оценка от 1.15 млрд. долара.

Новите отбори в класацията през тази година са Сейнт Луис Рамс от НФЛ и Бостън Селтикс от НБА, които заемат 45-о място с по 875 млн. долара, както и футболния Манчестър Сити, под номер 49 с пазарна стойност от 863 млн. долара. Оуклънд Рейдърс, Ню Йорк Метс и отбора от Формула едно McLaren пък изпадат от челните 50.