Историята за невероятния възход на английския футболен клуб Лестър сити до върха на най-скъпото футболно първенство в света започва с духа на един английски монарх.

Тленните останки на крал Ричард Трети липсваха от векове, но бяха открити през 2012 г. недалеч от стадиона на Лисиците.

В деня, в който останките бяха положени в катедралата в Лестър през миналия март, отборът бе на последно място в Английската Висша лига и бе застрашен от изпадане.

В следващия си мач отборът сложи началото на една печеливша серия с гол в края на мача на играч с подходящото име Кинг (Крал).

Случайност със сигурност. След това няма разумно обяснение за възхода на този футболен отбор. Със скромния си за английската лига бюджет Лестър е спечелил 25 от последните си 39 мача и оглавява лигата с преднина от пет точки пред втория.

Успехът обогати собствениците на отбора. Клубът в момента се оценява на осем пъти повече от това, за което тайландският милиардер Вичай Шривадханапрабха плати за него преди шест години, пише Bloomberg.

Милан Мандарич продава клуба на Шривадханапрабха за 40 млн. паунда през 2010 г., или около 56 млн. долара по днешен курс.

Според Мандарич, който има опит с продажбата преди това на клубовете Портсмут и Шефилд Уензди, Лестър може би струва 300 млн. паунда в момента. Това би го наредило сред 20-те най-скъпи футболни отбори в света.

Всички клубове във Висшата лига получават дял от щедрите телевизионни права. Благодарение на невероятните 7 победи от 9 мача в края на миналия сезон, Лестър продължава да получава тези пари.

След 14-ото си място през миналата година отборът генерира 104 млн. паунда приходи, в това число 72 млн. паунда от ТВ права, и обяви печалба от 26 млн. паунда, която бе първата му от близо десетилетие.

Ако отборът спечели шампионата тази година, може да очаква още по-голям дял от телевизионните права. Миналогодишният шампион Челси е получил около 99 млн. паунда. Официалните данни ще излязат чак след година, но може да се очаква общите приходи на Лестър да скочат с 30%.

Вижте още: 20-те най-големи футболни клуба с приходи от 6.6 млрд. евро

Следващата година те ще скочат още. Ако Лисиците завършат в четворката, ще се класират за Шампионската лига, което ще им донесе най-малко 25 млн. паунда. Те също така ще получат част от рекордните 8 млрд. паунда, платени от телевизиите за три сезона.

Колкото по-добре се справят, толкова повече пари ще вземат. Отборът на последно място във Висшата лига ще получи около 100 млн. паунда.

В същото време заплатите в Лестър остават скромни. Миналата година отборът е платил 57.4 млн. паунда на целия състав, или близо една четвърт от това, което Челси е платил по пътя към титлата през 2015 г.

29-годишният голмайстор на отбора Джейми Варди, който е бивш служител във фабрика, бе купен през 2012 г. за 1 млн. паунда. Рияд Марез, който в момента се бори за наградата Играч на сезона, е купен през януари 2014 г. за 400 000 паунда.

Когато Лестър победи Манчестър Сити с 3-1 през февруари, стартовата единадесеторка на отбора струваше по-малко, отколкото Сити бяха похарчили за трансфери на шест от своите титуляри.

Футболистите на Лестър са най-големият актив на клуба и тяхната стойност се повишава. Варди наскоро удължи договора си за три години, но на световния пазар Варди или Марез може да бъдат продадени за по 30 млн. паунда, според британски медии.

Бившият капитан на английския национален отбор Гари Линекер, който е настоящ телевизионен коментатор, обяви наскоро, че ако Лестър стане шампион, той ще открие новия сезон по бельо.

До края на сезона остават 8 мача, а Лестър започва серията с гостуване на Кристъл палас утре.