9GAG: От страничен проект до интернет феномен
Технологичният предприемач Рей Чан успя да изгради успешен бизнес, благодарение на чувството за хумор на хората по света, което твърде често се различава от политически коректните институционални внушения.
Хонконгският бизнесмен е основател на популярната платформа за споделяне на забавни колажи, клипове и прочее 9GAG.
„Просто искахме да разрешим проблемите си, които се състояха в това как да намираме забавни картинки. Как мога да ги споделя с приятелите си?“, казва Чан пред CNN.
През 2008 г. той и четирима негови партньори, всички на възраст около 20 години, влагат общо 1 270 долара, за да стартират 9GAG като страничен проект, докато са заети с основните си работни позиции.
Тогава младежите нямат никаква идея, че след по-малко от 10 години ще управляват глобален гигант в развлекателната индустрия.
В наши дни 9GAG е една от най-популярните платформи в интернет с около 150 млн. потребители месечно, по думите на Чан. Страницата на 9GAG във Facebook има 39 млн. харесвания, а профилът им в Instagram – 44.5 млн. последователи.
Когато Чан основава 9GAG, работи като проджект мениджър за онлайн платформа за любители на книги, като освен това експериментира с най-различни проекти.
„Помислих си, че интернет е добра платформа за мен, за да опитам различни неща“, казва той.
Първоначално Чан и неговите партньори споделят за 9GAG само пред своите приятели, но в даден момент трафикът към сайта започва да се увеличава, идвайки далеч отвъд приятелския им кръг.
Основателите на 9GAG; снимка: 9gag
По това време социалните мрежи, като Facebook и Twitter, също започват да набират сила, като потребителите масово споделят смешките от 9GAG чрез тези платформи.
Чан и неговите колеги не спират да работят в посока адаптиране към пазара. „Отне ни дълго време да осъзнаем какво действително харесват потребителите и какво реално трябва да направим, за да подобрим нашия продукт“, казва той.
На платформата 9GAG потребителите могат да качват собствени снимки, колажи или клипове или просто да разглеждат публикациите на другите потребители. Най-харесваните клипове се визуализират с предимство, като това се постига на база комбинацията от потребителски рейтинг и алгоритъм.
Бивша звезда на Ювентус и Челси управлява краудфъндинг платформаФеновете не са
По думите на Чан, няма „конкретен момент“, в който сайтът е станал голям. Но от 2012 г. начинанието вече не се класифицира като страничен проект.
Чан и другите четирима съоснователи напускат работа и започват да работят на пълна пара за 9GAG, обмисляйки начините, по които могат да монетаризират платформата.
Тогава младежите решават да пуснат приложение за iOS и Android, както и да направят официални канали на 9GAG в социалните мрежи. Стартира и продажбата на реклама на сайта, което реално е и най-големият източник на приходи за компанията.
Екипът успява да набере финансиране в размер на 2.8 млн. долара от 22 инвеститори от Силициевата долина.
През 2013 г. 9GAG назначава първия си служител. Днес за компанията работят около 30 души, базирани в Хонконг и Ню Йорк.
Офис на 9GAG в Хонконг; снимка:9gag
Най-масовите потребители на платформата са хората на възраст между 18 и 24 години, споделя Чан, добавяйки, че основна част от трафика към сайта идва от територията на САЩ.
Според предприемача, компанията му няма конкуренция, тъй като тези, които се явяват такава, не представляват „нещо, което може да помогне на хората да се забавляват и да убиват време“.
BuzzFeed - друг сайт, който публикува съдържание, генерирано от потребителите, има около 154 млн. уникални посетители месечно. 9GAG често бива сравняван и с платформата Reddit, главно поради системата за оценяване на публикациите.
Въпреки че на сайта винаги има „нови и популярни“ закачки, Чан посочва, че една от тях - оптична илюзия с котка, не може да излезе от главата му. Потребителите също виждат по най-различен начин картинката, като публикацията има 1 800 коментара.
Чан признава, че е прекарал доста време в дискусии с приятели относно котката. Тогава всички взаимно стигнали до заключение: „Действително имаме доста свободно време“.