Apple, Google, Tesla и Microsoft са сред компаниите, срещу които е заведено дело за смърт и наранявания на деца миньори в Демократична Република Конго.

Съдебното дело е заведено от неправителствената организация International Rights Advocates от името на 14 семейства от африканската страна.

Компаниите са обвинени за това, че са наясно, че кобалтът, използван в продуктите им, е добиван чрез детски труд, предава BBC.

Демократична Република Конго е отговорна за 60% от световните доставки на кобалт.

Металът се използва за производство на литиевойонни батерии, прилагани в електрическите автомобили, лаптопите и смартфоните.

Въпреки че кобалтът е толкова важна суровина за едни от най-популярните потребителски стоки в света – електрониката, добиването му все още е свързано с тежко нарушаване на човешките права, нелегални мини и корупция.

Делото, заведено в САЩ, твърди, че технологичните компании ”конкретно са знаели”, че кобалтът за техните продукти може да е свързан с детски труд.

Ищците посочват, че компаниите са се провалили да регулират веригата за доставки, като вместо това са печелили от експлоатация.

Други компании, срещу които е заведено делото, са производителят на хардуер Dell и две добивни фирми - Zhejiang Huayou Cobalt и Glencore, като втората е собственик на мината, където африканските семейства твърдят, че децата им са работили.

От Glencore посочват в изявление пред британския вестник Telegraph, че не купуват, обработват и не търгуват със „знаятчийски” добита руда, добавяйки, че не толерират никаква форма на детски труд.

Документите по делото, видени от изданието Guardian, посочват редица примери за деца миньори, които са затрупвани живи в мините или страдат от контузии в резултат на пропаднали тунели.

Какво знаете за кървавия кобалт във вашия смартфон?Условията за труд са брутални и животът на миньорите често се оказва твърде кратък.

14-те семейства от Демократична Република Конго искат компаниите да ги компенсират за принудителен труд, емоционален стрес и неглежиран контрол.

Пред Telegraph от Microsoft посочват, че са ангажирани към отговорното добиване на минерали и разследват всяко нарушение на техните доставчици, предприемайки действия.