Нулевата толерантност на Китай към COVID-19 върви ръка за ръка с безкрайно тестване и поставяне на карантини, които забавиха икономиката ѝ и се отразиха на печалбите на компаниите. Част от тях, за разлика от много други, регистрираха огромни печалби.

Дванадесет от най-големите компании за тестове за COVID-19 наскоро отчетоха огромен ръст както на приходите, така и на нетните печалби за първата половина на тази година.

Компанията Andon Health, която доставя комплекти за тестове за Covid на вътрешния и на външния пазар, съобщи, че нетната й печалба е скочила с 27 728% през първите шест месеца на 2022 г., достигайки 15,24 млрд. юана (2,2 млрд. долара). Това е най-голямото увеличение, обявено от която и да е регистрирана компания в континентален Китай.

Междувременно приходите на компанията са скочили с 3989%, пише CNN.

Andon Health печели не само от агресивната китайска политика за тестване, но и от огромното търсене в САЩ. Наскоро компанията спечели обявена от американското правителство поръчка за доставка на бързи антигенни тестове.

Друга компания за диагностика - Assure Tech, отчете 1324% ръст на нетнатата печалба, вследствие на огромното търсене на тестове за коронавирус в цял свят.

Нетните печалби на други производители на тестове също са нагоре - от 55 до 376% за първите шест месеца на тази година.

Безкрайното тестване за COVID-19, въвеждането и отменянето на карантини и ограниченията по границите създадоха хаос в китайската икономика. БВП нарасна само с 0,4% през второто тримесечие, което е най-бавният темп от повече от две години. Големите инвестиционни банки намалиха своите прогнози за растеж за цялата година за Китай до 3% или под, рязко по-ниско от официалната цел от 5,5%, поставена от правителството по-рано тази година.

Китайските компании също преживяват едни от най-лошите си спадове в печалбите. Повече от половината от 4800 компании, регистрирани в Шанхай, Шенжен и Пекин, отчетоха спад в нетната печалба за първата половина на годината – почти толкова лош, колкото в началото на 2020 г., когато повечето компании регистрираха най-лошите си резултати досега.

Диагностичните компании обаче са сред най-големите "бенефициенти" по време на пандемията. Те печелят от силното търсене на тестове, обвързано с политиката на нулева толерантност на Китай към COVID-19.

Китай затвори най-големия в света пазар за електроникаНулевата толерантност към случаите на COVID-19 важи за всички сфери

От началото на пандемията до април 2022 г. в Китай са произведени 11,5 млрд. теста, сочат данни на правителството.

Тази цифра може значително да се е увеличила към днешна дата, ако се вземат данните на анализатори от Soochow Securities, които наскоро изчислиха, че 10,8 милиарда теста са били проведени през трите месеца от април до юни.

Тези разходи са огромно бреме за финансите на страната. През май властите в Пекин дадоха да се разбере, че провинциалните и градските правителства трябва да поемат разходите за редовното тестване за коронавирус.

Ако приемем, че големите китайски градове, които представляват 30% от населението, провеждат Covid тестове два пъти седмично, преките разходи за тестване може да възлязат на 200 млрд. юана (30,1 млрд. долара) от май до края на годината, според оценка на Goldman Sachs.

Тази сума много допълнително да нарасне, ако и оставащите 70% от населението бъде тествано и се вземат предвид разходите за провеждането на тестовете и налагането на карантини.