Доколко украинските въоръжени сили могат да се противопоставят на руските?
Въоръжените сили на Украйна са силно превъзхождани по численост и по въоръжение от тези на Русия, но с началото на евентуална мащабна инвазия от страна на Русия военни експерти твърдят, че те ще могат да окажат значителна съпротива и да нанесат тежки поражения.
Армията на Украйна също така е по-добре обучена и оборудвана, в сравнение с 2014 г., когато Русия анексира Кримския полуостров без военни сражения, и се счита, че е силно мотивирана да защитава сърцевината на страната, пише Ройтерс.
Ето и малко повече цифри
По отношение на численост и оръжия нещата не изглеждат добре за Украйна.
Според оценките на повечето военни експерти броят на руските войници в близост до границата с Украйна е над 100 000. Русия също така е преместила военни части от Беларус, на север от Украйна, за военни учения.
Руската армия наброява около 280 000 срочно служещи, а въоръжените сили на страната достигат общо 900 000. Нейните 2 840 бойни танка са над три пъти повече от тези на Украйна, според базирания в Лондон Международен институт за стратегически проучвания (IISS).
Премиерът на Украйна наскоро обяви, че според указ, подписан наскоро от президента Володимир Зеленски, в крайна сметка, армията на страната ще се увеличи до 361 000 души.
Въпреки че в периода 2010 – 2020 г. Украйна утрои бюджета си за отбрана в реално изражение, общите й разходи през 2020 г. възлизат на едва 4.3 млрд. долара, или една десета от тези на Русия.
Военни анализатори твърдят, че противовъздушната отбрана на Украйна е слаба, което я прави силно уязвима на руски удари по ключови инфраструктурни обекти. Те също така казват, че Русия ще се опита да използва своето превъзходство в електронната война, за да парализира командването и контрола на противника и да прекъсне комуникациите с единиците на бойното поле.
Какъв опит имат украинските сили?
Украинските въоръжени сили натрупаха боен опит в Донбас в източната част на страната, където се бият с подкрепяните от Русия сепаратисти от 2014 г. и са силно мотивирани.
Те също така разполагат с противовъздушна отбрана с малък обсег и противотанкови оръжия, в това число и американската противотанкова ракетна система Javelin, което би помогнало за забавянето на руското настъпление.
Освен редовната армия, Украйна разполага с доброволчески отряди за териториална отбрана и около 900 000 запасни войници. Повечето мъже имат поне основна военна подготовка, така че Русия може да се сблъска с упорита и продължителна съпротива, ако се опита да завземе и запази територия.
Военното предизвикателство би било несравнимо по-голямо, отколкото в предишните войни, които Русия е водила от разпадането на Съветския съюз, в това число в Чечня през 90-те години и в Грузия през 2008 г.
Какво прави Западът, за да помогне на украинската армия?
Западните държави увеличиха доставките на оръжие за Украйна, но от Киев казват, че се нуждаят от още. САЩ отхвърли възможността за изпращането на военни части в Украйна, които да участват в сраженията.
САЩ е предоставила над 2.5 млрд. долара под формата на военни помощи от 2014 г., в това число противотанковата ракетна система Javelin, плавателни съдове за брегова охрана, автомобили Hummer, снайперски пушки, разузнавателни дронове, радарни системи и оборудване за нощно виждане.
Турция пък продаде на Киев дронове Bayraktar TB2, които страната използва срещу подкрепяните от Русия сепаратисти в Източна Украйна.
Великобритания е доставила на Украйна 2 000 противотанкови ракети с малък обсег през януари и е изпратила британски специалсти, които да обучават местната армия. Страната също така достави бронирани автомобили Saxon.
Естония, Латвия, Литва и Чехия също предоставят оръжия на Украйна. Германия изключи вероятността за доставки на оръжие за Украйна, но ще съфинансира полева болница за 6 млн. долара.
Може ли Русия да организира пълномащабна инвазия?
Много военни анализатори твърдят, че това е малко вероятно, защото би се стигнало до дълга и тежка война с неизбежно много жертви. Те очакват Русия да избере въздушни удари и/или ограничени завземания на земи, вместо пълномащабна война, в това число и битка за големите градове.
Една от опциите е Русия да напредне на юг и запад от Донбас в Източна Украйна, който вече се контролира от проруски сили, за да свърже териорията с анексирания Кримски полуостров в Черно море. Има и вероятност военни части от Беларус да преминат северната граница на Украйна като част от нападението.
Путин вероятно ще се сблъска с настроение в руското общество срещу воденето на война с друга славянска нация, както и с антируските настроения в рамките на Украйна. Русия вече беше санкционирана заради изпращането на военни части в контролираните от сепаратисти региони на Украйна и вероятно ще получи още по-строги санкции при пълномащабна инвазия.