Течът на секретни документи от Пентагона ще изисква сериозно разследване, проверка на всяко лице с достъп до тях и проучване на детайли от публикуваните под формата на снимков материал данни, заявяват бивши служители пред Reuters.

По думите им, натискът за намиране на отговорното лице или група нараства все повече със задълбочаване на скандала.

Министерството на правосъдието вече започна официално наказателно разследване, след като Пентагонът предаде случая и направи оценка на щетите, нанесени в може би най-зловредното разкриване на класифицирана информация от години насам в САЩ.

Reuters е прегледала над 50 документа, обозначени като "секретни" и "строго секретни", но не е проверила независимо тяхната автентичност. Според източниците на агенцията, една от първите стъпки на разследващите ще бъде да проверят кой е имал достъп до десетките документи, изтекли в мрежите.

Една от потенциалните улики: редица документи са щамповани с емблемата на Обединения комитет на началник-щабовете, а за един от документите се предполага, че е ежедневна актуализация на разузнавателните данни за председателя на Обединения комитет на началник-щабовете и министъра на отбраната. Това може да помогне на разследващите да съсредоточат усилията си, въпреки че не малко служители биха могли да имат достъп до тези документи.

На други изображения се виждат разпечатки на документи с времеви печати в горния десен ъгъл, които показват кога са отпечатани. Това би могло да бъде ключов индикатор, тъй като правителствените класифицирани компютърни системи водят регистри на лицата, които разглеждат и отпечатват документи - обяснява Марк Заид, адвокат в областта на националната сигурност.

Защо не е "перфектното престъпление"

Бивш федерален прокурор, пожелал анонимност, заяви, че след като разследващите стеснят списъка на хората с достъп до материалите, те биха могли да потърсят "регистратори", които да покажат историята на проведените изходящи телефонни разговори, без да разкриват съдържанието им.

Също така, могат да се опитат да издействат заповеди за претърсване на електронни акаунти в облака и електронни устройства, което потенциално би дало достъп до лични съобщения и документи.

Секретни данни на Пентагона за Украйна са публикувани при теч на информацияВъпреки че все още не е ясно как точно е станал пробивът в сигурността, данните вече са били разпространени в проруски правителствени канали

Майкъл Аткинсън, генерален инспектор на разузнавателната общност на САЩ до 2020 г., смята, че разследващите власти може да успеят да открият електронните отпечатъци на изтичащия файл, като се има предвид големият брой документи, както и фактът, че те са споделени в онлайн форуми. "Мисля, че този случай вероятно ще бъде разрешен", добавя Аткинсън, който също е работил в Министерството на правосъдието.

"Не ми се струва, че това е перфектното престъпление."

Други са по-малко уверени.

Даниел Хофман, бивш старши офицер под прикритие в ЦРУ, твърди, че ако публикуването на документите е било част от усилията за дезинформация от страна на Русия или друга държава, отговорните лица биха могли умишлено да вмъкнат подвеждащи улики, включително фалшиви времеви печати.

"Ще бъде голямо предизвикателство да се стигне до дъното на всичко, което се е случило. Може би никога няма да разберем кой е пуснал документите", каза Хофман.

Министърът на отбраната Лойд Остин заяви, че САЩ ще "преобърнат всеки камък", за да открият източника на изтичането.

Търсете лепило, книга и нокторезачка

В самите снимки също може да има улики.

Един от изтеклите документи лежи на маса, а в десния ъгъл на снимката има нещо като бутилка суперлепило "Горила".

Вляво има книга с изображение, наподобяващо оптически прицел на ловна пушка, а в горната част на снимката има нещо, което изглежда като нокторезачка.

Но, както при времевите печати и други детайли, разследващите трябва да внимават за умишлени опити за объркване. Не се изключва възможността документите да са били подправени.

Въпреки че разследването може да отнеме месеци и дори години, следователите са под силен натиск да открият източника на този пробив в сигурността, като се има предвид възможността да са изтекли още документи.

Няколко служби в САЩ правят заедно оценка на изтеклите секретни документиМиналата седмица в социалните мрежи, се появиха копия на предполагаеми секретни документи, за които се твърди, че съдържат военни тайни на САЩ

Длъжностни лица заявиха пред Reuters, че широкият обхват на темите, засегнати в документите, които засягат войната в Украйна, Китай, Близкия изток и Африка, предполага, че те може да са изтекли от американски източник, а не от съюзник.

Разследващите обмислят редица версии - от някой, който е изгубил документите, до вътрешен човек, който активно е искал да подкопае интересите на националната сигурност на САЩ.

Говорителят на Белия дом Джон Кърби заяви пред репортери, че е "трудно да се каже" кога длъжностните лица ще узнаят произхода на документите. "Мисля, че би било глупаво някой да гадае колко време ще отнеме това", каза Кърби.

Има ли топла връзка със Сърбия

Междувременно, от изтеклите доклади днес беше разпространена информация за Сърбия, в която се твърди, че западната ни съседка е дала съгласие да достави оръжие на Киев или вече го е направила.

Сръбският министър на отбраната Милош Вучевич отхвърли информацията като "невярна". "Сърбия не е продавала и няма да продава оръжия нито на украинската, нито на руската, нито на страните, заобикалящи този конфликт", заяви Вучевич.

По думите му, има вероятност произведени в Сърбия оръжия и боеприпаси да се появят "по магически начин" в конфликта, но "това няма абсолютно нищо общо със Сърбия". "Това е въпрос за държави, които не спазват международните норми, договорните клаузи и бизнес практиките", каза той, отхвърляйки документа.

Кабинетът на президента Александър Вучич и украинското посолство не отговориха на молбата на Reuters за коментар. Пентагонът също не отговори на въпросите за споменаването на Сърбия в документа.

CNN: България е изразила готовност да дари на Украйна изтребители МиГ-29Това обаче е определено като

Правителството на Вучич се придържа към позиция на неутралитет във войната, въпреки дълбоките исторически, икономически и културни връзки с Русия, отбелязва още Reuters.

От началото на войната през февруари миналата година Вучич се опитва да балансира между тесните връзки с Москва и целта на Сърбия да се присъедини към Европейския съюз.

Въпреки че Белград многократно е осъждал инвазията на Русия в Украйна пред ООН и на други международни форуми, Сърбия остава една от малкото въздържали се сред европейските държави в налагането на санкции на Москва.

"Ако този документ е точен, той или показва двуличието на Вучич относно Русия, или е подложен на огромен натиск от Вашингтон да достави оръжия на Украйна", смята Януш Бугайски, експерт по Източна Европа във фондация "Джеймстаун", институт за външна политика.

Кой кой е по въпроса за военната помощ

Озаглавен "Европа: Реакция на продължаващия руско-украински конфликт", докладът на Пентагона под формата на таблица изброява "оценените позиции" на 38 европейски правителства в отговор на исканията на Украйна за предоставяне на военна помощ.

От графиката става ясно, че Сърбия е отказала да предостави обучение на украинските сили, но се е ангажирала да изпрати военна помощ или вече я е предоставила. В нея се посочва също, че Сърбия има политическа воля и военни способности да предостави оръжия на Украйна в бъдеще.

МО: Не са провеждани разговори за даряване на изтребители МиГ-29 на УкрайнаПодобно решение би довело до дефицит от способности, което е в противоречие с Конституцията и Закона за отбраната и въоръжените сили

Документът е обозначен като секретен и NOFORN, което забранява разпространението му сред чуждестранни разузнавателни служби и военни. Датиран е от 2 март и е подпечатан с печата на офиса на Обединения комитет на началник-щабовете.

В таблицата на Пентагона отговорите на молбите на Украйна за помощ са разделени на четири категории: държави, които са поели ангажимент да предоставят обучение и военна помощ; държави, които вече са предоставили обучение, военна помощ или и двете; държави с военни способности и политическа воля "да предоставят бъдеща военна помощ".

Австрия и Малта са единствените две държави, отбелязани с "не" и в четирите категории.