Европейският съюз е на крачка до определянето на таван на цените от 60 долара за барел руски петрол — дългоочаквана и сложна политическа и икономическа маневра, която цели да ограничи доставката на руско гориво към глобалните пазари – основен източник за финансиране на войната в Украйна.

„Все още чакаме бял дим от Варшава“, метафорично се изрази пред Associated Press европейски дипломат, пожелал анонимност.

Всичките 27 страни-членки от ЕС трябва да подпишат предложението днес, но единствено Полша поиска допълнително време за размисъл.

Планът, който се базира на влиянието на застрахователната и корабната индустрия на ЕС, е част от усилията на Запада да блокира способността на Москва да води военната операция, като същевременно поддържа световните цени на суровия петрол стабилни. Но дали този план може да продължи напред зависи от отговора на Полша, коментира Wall Street Journal.

Ако ЕС се съгласи с тавана на цените, страните от Г-7 - Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и САЩ – също ще трябва да го приемат. Седемте и Австралия се стремят да въведат безпрецедентните санкции до момента, в който европейското ембарго върху вноса на руски суров петрол по море започне.

ЕС се опитва да реши разногласията по ценовия таван за руския петрол Разговорите бяха в застой в последните дни, тъй като Полша поиска далеч по-нисък таван на цените от този, за който се застъпват от ЕК


Украински и източноевропейски лица подкрепят налагането на по-нисък таван, за да свият максимално приходите от петрол на Москва. Администрацията на Байдън, петролните търговци и финансистите – напротив, те искат по-висока горна граница, която все пак ще принуди Кремъл да продава на ограничената цена.

През последните десет дни Полша бе в центъра на тежкия дебат в Брюксел. Варшава подкрепя плана, но настоява таванът да е под цената, на която се продава руският петрол. За да спечели властите на своя страна, ЕК представи нов текст вчера, който предвижда актуализация всеки месец. Така ще се поддържат нива поне с 5% по-ниски от стойностите, на които Русия продава.

Еврокомисията се стреми да ускори подготовката си за нов кръг от санкции срещу Москва по искане на Варшава.

Споразумението трябва да бъде подписано днес, за да могат партньорите от Г-7 да имат достатъчно време да реагират. Цената от 60 долара за барел ще постави руския суров петрол значително под международния бенчмарк, ойто се търгува на около 87 долара за барел в четвъртък.

„Ключовото нещо, което трябва да запомните, е, че започваме от 60, но имаме готовност да преместим границата, за да ограничим приходите на Русия с течение на времето“, подчерта Уоли Адейемо, заместник-министър на финансите.