Турският президент Тайип Ердоган ще се срещне с президента на Азербайджан Илхам Алиев в понеделник, докато етническите арменци бягат от сепаратисткия регион Нагорни Карабах след светкавична военна операция, която променя очертанията на Южен Кавказ, пише в свой анализ Reuters и припомня:

“Арменците от Нагорни Карабах, територия, международно призната като част от Азербайджан, бяха принудени да прекратят огъня миналата седмица след 24-часова военна операция на много по-многобройната азербайджанска армия”.

Ръководството на 120 000 етнически арменци, които наричат Нагорни Карабах свой дом, е коментирало пред информационната агенция в неделя, че те не искат да живеят като част от Азербайджан и че ще заминат за Армения, защото се страхуват от преследване и етническо прочистване.

Най-малко 4850 души са преминали в Армения от азербайджанския регион Нагорни Карабах към 8:00 ч. по Гринуич, съобщи правителството на страната, което в момента е в процес на подготовка за приемането на хилядите бежанци. Етнически арменци в главния град на отцепническия регион Нагорни Карабах са товарили днес вещите си в автобуси и камиони, готвейки се да отпътуват за Армения, съобщава кореспондент на агенция Reuters. Десетки хора, много от които с деца и багаж, се редят на опашките за автобуси, посочва журналистът.

Очаква се 120 000 етнически арменци да напуснат Нагорни Карабах„Нашият народ не иска да живее като част от Азербайджан“, посочва Давид Бабаян, съветник на Самвел Шахраманян


Ердоган ще направи еднодневно посещение в азербайджанския автономен ексклав Нахичеван - ивица азербайджанска територия, разположена между Армения, Иран и Турция, за да обсъди с Алиев ситуацията в Карабахския регион, съобщават от канцеларията на турския президент.
"Ще бъдат обсъдени двустранните отношения между Турция и Азербайджан и ще бъдат обменени мнения по актуални глобални и регионални въпроси, особено по последните събития в Карабах", обясняват от турското президентство.


Двамата ще присъстват на церемония по откриването на газопровод, който ще доставя газ до Нахичеван, и ще открият новомодернизирана военна инсталация в ексклава.

В същото време според репортер на Reuters хиляди арменци от столицата на Карабах, наричана Степанакерт в Армения и Ханкенди в Азербайджан, са започнали в неделя вечерта да се движат по коридора Лачин към границата с Армения.

Победата на Азербайджан променя деликатния баланс на силите в региона на Южен Кавказ - смесица от етноси, пресечена от петролопроводи и газопроводи, където Русия, САЩ, Турция и Иран се борят за влияние.

Нагорни Карабах

Нагорни Карабах, известен и като Арцах сред арменците, се намира в район, който през вековете е бил под властта на перси, турци, руснаци, османци и съветски войски.

След падането на Руската империя през 1917 г. за него претендират както Азербайджан, така и Армения. По съветско време е обявен за автономен район в рамките на Азербайджан.

С разпадането на Съветския съюз арменците там отхвърлят номиналния азербайджански контрол и завземат съседните територии в така наречената Първа карабахска война. В периода 1988-1994 г. са убити около 30 000 души, а повече от милион души, предимно азербайджанци, са разселени.

През 2020 г. Азербайджан си връща обширни територии в и около Нагорни Карабах по време на нова война.

Никол Пашинян: Готови сме да приемем всички арменци от Нагорни КарабахМинистър-председателят на Армения заяви това в обръщение към нацията Ердоган, който подкрепя Азербайджан с оръжие в конфликта през 2020 г., заявява миналата седмица, че подкрепя целите на последната военна операция на Азербайджан, но подчертава, че Турция не участва в нея.

Армения твърди, че при азербайджанската операция от миналата седмица са убити над 200 души, а 400 са ранени. Арменският министър-председател Никол Пашинян, който е изправен пред призиви за оставка от страна на протестиращи в Ереван, обвинява Русия, че е предала Армения. Пашинян предупреждава, че някои неидентифицирани сили се опитват да предизвикат преврат, като обвинява руските медии, че водят информационна война срещу него.

Съединените щати пък коментират, че са “дълбоко обезпокоени” от военната операция на Азербайджан, която Баку започна на 19 септември след “терористични нападения” срещу цивилни граждани, извършени според тях от карабахски бойци.

В неделя азербайджанското министерство на отбраната заявява, че е конфискувало още военно оборудване от арменските сепаратисти, включително ракети, артилерийски снаряди, мини и други боеприпаси.

Руските мироопазващи сили в Карабах на свой ред разкриват, че бойците са предали 1200 оръжия и 130 000 единици боеприпаси, както и че са доставени 125 тона храна и 65 тона гориво.

Армения призова за незабавно разполагане на мисия на ООН, която да следи за спазването на човешките права и сигурността в региона.