Берлин заяви, че има спешна нужда германските компании да намалят рисковете от Китай, като същевременно „не преследват отделяне“ на икономиките.

„За Германия Китай остава партньор, конкурент, системен съперник. Но аспектът на системното съперничество става все по-виден през последните години“, каза министърът на външните работи на Германия Аналена Бербок на среща на мозъчния тръст Mercator Institute for China Studies в Берлин, съобщава CNBC, цитирайки DW.

Министърът представи стратегията на Германия за Китай и обясни как страната планира да защити своите интереси.

„Икономическата стратегия на Китай е да стане по-малко зависим от други държави, като същевременно направи международните производствени вериги по-зависими от Китай“, предупреждава германското външно министерство в доклад от 64 страници, публикуван в четвъртък.

Миналата седмица Китай наложи ограничения върху износа на два ключови метала за производство на чипове, което се смяташе за предупреждение към Европа и САЩ в технологична война за високотехнологични полупроводници.

Светът се запасява с галий, твърди най-големият купувач на металаПрез последното десетилетие китайските компании за галий са изтласкали от пазара повечето конкуренти от други страни

„По отношение на външната политика Китай преследва собствените си интереси много по-настоятелно и се опитва по различни начини да прекрои съществуващия международен ред, основан на правила. Това оказва влияние върху европейската и световната сигурност“, се казва в доклада.

„Не е нужно да се вглеждаме твърде внимателно, за да видим, че Китай се е променил. Всеки, който слуша Китай, е наясно с увереността, с която той ще повлияе решаващо на развитието на нашия свят“, каза Баербок по време на речта си.

Посолството на Пекин в Германия каза в изявление, че „Китай се надява, че Германия ще гледа на неговото развитие рационално, изчерпателно и обективно“, посочва CNBC.

„Много от предизвикателствата и проблемите, пред които е изправена Германия в момента, не са причинени от Китай. Китай е партньор на Германия в справянето с предизвикателствата, а не неин противник“, заявиха от посолството.

„Формулирането на стратегии спрямо Китай, основани на идеология, само ще изостри неразбирането и погрешната преценка и ще навреди на сътрудничеството и взаимното доверие между двете страни.“

TSMC не очаква проблеми заради новите правила за износ на суровини от КитайВ понеделник Пекин обяви, че ще ограничи износа на продукти, произведени от галий и германий

Докладът на германското външно министерство освен това подчертава, че конкуренцията между нациите е от полза и че „Германия приема конкуренцията с Китай“. Въпреки това в документа се казва, че конкуренцията трябва да се „основава на справедливи правила“.

„Нашето намерение не е да възпрепятстваме икономическия прогрес и развитие на Китай. В същото време намаляването на риска е спешно необходимо. Ние обаче не преследваме отделяне на нашите икономики“, се казва в доклада.

Германия иска да стане „по-малко зависима в критични сектори“ като медицински технологии, медицински продукти и редкоземни ресурси. В доклада е записано още, че „Китай е експлоатирал зависимостите на други страни в миналото“, посочвайки полупроводниците като пример.

„Икономическите и търговски отношения остават важен елемент от двустранното сътрудничество с Китай“ и Германия иска да гарантира, че това сътрудничество „става по-справедливо, по-устойчиво и по-реципрочно“, гласи още документът.

Goldman Sachs: До 2075 г. Индия ще е втората по големина икономика в светаВ момента Индия е петата по големина икономика в света след Германия, Япония, Китай и САЩ

Китай е най-големият търговски партньор на Германия, посочва CNBC. През 2022 г. вносът на Германия от Китай е нараснал с 33,6% спрямо предходната година до 191,1 милиарда евро (204,4 милиарда долара), според данни на Федералната статистическа служба на Германия. Междувременно германският износ за Китай е нараснал само с 3,1% до 106,8 милиарда евро.

Докато „зависимостта на Китай от Европа постоянно намалява, зависимостта на Германия от Китай придобива по-голямо значение през последните години“, се казва в още в доклада на германското външно министерство.

Миналия месец китайският премиер Ли Цян се срещна с германския президент Франк-Валтер Щайнмайер, за да обсъдят двустранните отношения между двете икономики.

Ли каза, че Китай и Германия „се радват на солидна основа за сътрудничество и силна динамика за развитие“.

Той също така каза, че Китай „има пълно доверие в перспективите на сътрудничеството между Китай и Германия“.