Протестите нарушиха обичайния ритъм на живота в Хонконг през последните 10 седмици, затваряйки улици, причинявайки волатилност на фондовия пазар и спирайки работата дори на летището.

На някои от най-богатите жители на града обаче вече им омръзна от всичко това, като сред тях е и имотният предприемач Питър Ву.

"Време е да се замислим дълбоко," пише Ву, бивш президент на имотната компания Wheelock and Co. Hong Kong Economic Journal.

"Изправянето срещу проектозакона за екстрадицията беше 'голямото дърво' на това движение. Това единствено голямо искане вече беше прието от правителство, така че това дърво падна."

Личното състояние на Ву намаля с над 1 млрд. долара от началото на протестите, според Bloomberg. Неговото богатство в момента се оценява на 11 млрд. долара. Той е осмият най-богат човек в Хонкконг, според индекса на милиардерите на Bloomberg.

Swire Pacific, която е собственик на националния авиопревозвач на Хонконг Cathay Pacific, също пусна изявление с призив за край на "нелегалните дейности и насилственото поведение" на протестиращите.

"Swire Pacific е силно загрижена относно продължаващото насилие и нарушаване на реда в Хонконг," се казва в изявлението. Компанията също така заяви, че подкрепя силите на реда и главния администратор Кари Лам "в усилията им да възстановят реда."

Имотната компания, която се ръководи от третото най-богато семейство в Азия - Куок, също призова за прекратяване на протестите. "Поредицата от насилствени действия навредиха на икономиката на Хонконг и сериозно засегнаха ежедневието на гражданите," се казва в изявлението на Sun Hung Kai Properties.

Състоянието на семейство Куок се оценява на 40.4 млрд. долара, според Forbes.

Нетните богатства на хонконгските милиардери са необичайно чувствителни към пазарната волатилност, пише Business Insider. През 2018 г. общото състояние на най-богатите хора в Хонконг отчете най-големия си спад измежду всички региони в света, според френската консултантска компания Capgemini.

Нетното състояние на най-богатите жители на Хонконг намалява с 13% през 2018 г., в сравнение със средно понижение от 3% в световен мащаб, според Capgemini.

Хиляди излязоха по улиците на Хонконг в началото на юли, за да протестират във връзка с проектозакон за екстрадиция в континентален Китай, но след това протестите пренасочиха фокуса си върху полицейските действия и демократичната система.

Протестиращите блокираха изходите за излитащите полети на летището в Хонконг на 13 август, което доведе до отмяната на хиляди полети. Протестиращите държаха надписи, с които се извиняваха на засегнатите пътници, казвайки, че "се борят за свободата си."

Впоследствие полетите от летището в Хонконг бяха възстановени.