Испания ще отнеме автономията на Каталония, след като президентът на областта Карлес Пучдемон заплаши, че ще декларира независимост. Испанското правителство ще се срещне, за да задейства член 155 от Конституцията - нещо, което не е е случвало досега.

Днес в 11 ч. българско време беше вторият краен срок за каталонския лидер, след като в понеделник той не даде ясен отговор и отново призова за диалог. Изчаквайки до последната минута, той заяви: „Ако репресиите и липсата на диалог продължават, парламентът може да гласува декларация за независимост.”

В отговор Мадрид изпълни заплахата си да пристъпи към суспендиране на автономията на богатия североизточен регион. Очаква се специална среща на правителството, за да се обсъдят мерките, които ще бъдат предприети. Те могат да включват поемане на контрол върху регионалната полиция и финансите на Каталония, както и свикване на предсрочни избори.

Набелязаните от правителството мерки ще бъдат гласувани в испанския сенат, контролиран от консервативната партия на Рахой. Аргументът на централната власт е защитата на Конституцията. В същото време обаче управляващите в Мадрид биха искали да избегнат масови протести.

Поредната развръзка от кризата в Испания идва на фона на двудневна среща на европейските лидери в Брюксел с дневен ред миграция и регулиране на дигиталните услуги. Вероятно излизането на Великобритания от Европейския съюз и кризата в Испания също ще заемат централно място в разговорите.

Член 155 от Конституцията, който позволява на Мадрид да наложи директно управление по време на криза, никога не е бил задействан, посочва Дарик радио.

След референдума на 1 октомври, който беше обявен за незаконен и премина в хаос и сблъсъци с полицията, Карлес Пучдемон подписа декларация за независимост, но отложи действието й и призова за диалог. Правителство в Мадрид обаче не прие протегнатата ръка и поиска от каталонския президент да изясни решението си.

Испанският премиер даде да се разбере, че ако Пучдемон потвърди обявяването на независимост, ще отнеме автономията на Каталония. 90% гласуваха за независимост на референдума на 1 октомври, по данни на каталонските власти. Избирателната активност обаче беше приблизително 43%.