Великобритания ще се сблъска с решителна и отбранително настроена Източна Европа при преговорите си за излизане от ЕС, тъй като страни като Полша и Словакия се подготвят да задълбаят сериозно по въпроса за правата на европейските мигранти във Великобритания.

Политици в целия регион твърдят, че запазването на ползите и привилегиите за техните граждани, живеещи и работещи във Великобритания, ще бъде един от техните приоритети при преговорите за излизането след шокиращото решение на гласоподавателите във Великобротания.

Те също така предупредиха, че ще наложат вето върху всички предложения Великобритания да възстанови търговските ползи без напълно свободното движение на работници.

Настояването на британските гласоподаватели да контролират имиграцията по-сериозно бе един от основните двигатели в полза на вота за излизане от ЕС и вероятно ще бъде една от най-сериозните пречки пред Лондон за постигане на сделка със съюза, свързана с пазарния достъп след брекзит, пише FT.

Вижте още: Рекордни 2 трлн. долара изтрити от световните борси в петък

През миналата година източните държави настойчиво се противопоставиха на опитите на британския премиер Дейвид Камерън да ограничи правата за получаване на помощи на мигрантите от ЕС, но с неохота се съгласиха да приемат известни ограничения като част от “ново споразумение”, което в крайна сметка не се хареса на гласоподавателите, участвали в референдума.

“Тези обещания бяха валидни, само ако Великобритания бе гласувала да остане в ЕС,” казва Томаш Проуза, министър по европейските въпроси на Чехия. “Никой няма да иска да договаря ново споразумение за Великобритания в момента. . . Има опасност, ако други се противопоставят на свободното движение, да видим още по-голямо разделение между Изтока и Запада”.

“За полското правителство най-важният въпрос ще бъде съдбата на полските граждани, които живеят във Великобритания. Ще се опитаме да договорим да запазят привилегиите, които са получили при пристигането си”, заяви премиерът на Полша Бета Шидло.

Дипломати от Полша, Словакия, Чехия и Унгария, известни като Вишеградската четворка, вероятно ще преговарят с Великобритания като блок, заявиха официални лица след срещата на външните министри на страните от ЕС в петък.

Смята се, че над 1.2 милиона души от тези четири държави живеят във Великобритания. Те като група в момента са изправени пред несигурно бъдеще. Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви в петък, че очаква споразумение между Лондон и Брюксел да гарантира техния статут.

Официални лица са споделили пред FT, че нормализирането на отношенията между Великобритания и ЕС може да отнеме до седем години, с начало двегодишната процедура по излизането, която единият от тях е описал като “горчив развод”, която ще бъде последвана от пет години преговори за нови търговски споразумения.

Лидерите на кампанията за излизане на Великобритания от ЕС засега не дават подробности около предложението си за споразумение с Европа. Кампанията обеща да ограничи имиграцията от ЕС, докато в същото време запази търговските отношения със съюза, който е най-големият единичен пазар в света.

Източните държави от ЕС заявиха, че няма да се съгласят на сделка, която налага да се избира сред свободата на движение на стоки, услуги, хора и капитали.

“Разводът ще се концентрира само върху условията за напускане. След това Великобритания ще спада в категорията "Трети страни" и чак след това ще започне да говорим отново за сближаване,” казва Проуза.

“За новото споразумение ще имаме две червени линии: първо, четирите свободи, на чиито принцип е изграден, вървят заедно и не могат да бъдат разделяни. Второ, реципрочност – едни и същи предимства и за двете страни.”

“Така че годините между три и седем ще бъдат трудни,” добавя той.