Качеството, което превърна Стив Джобс в брилянтен лидер
Като съосновател на Apple и визионер, стоящ зад редица иновации в потребителската електроника, покойният Стив Джобс е синоним на успеха в технологичната индустрия.
Това, което обаче повечето хора не знаят, е, че предприемаческите умения на Джобс не са основната причина за внушителните му резултати. Според бившия изпълнителен директор на Apple Джон Скъли, това, което е превърнало Стив Джобс в „брилянтен” лидер, е умението му да изслушва събеседниците си.
Скъли, който е начело на Apple за десетилетие в периода 1983-1993 г., посочва пред CNBC, че това качество първоначално не е било част от характера на Джобс. За да развие това умение, са били нужни 12 години, през които включително той напуска компанията, само за да се върне по-късно в управлението.
Както е известно, Джобс бива изтласкан от Apple през 1985 г., когато е на 27-годишна възраст, в резултат на сблъсък със Скъли и членове на борда на директорите относно стратегическата посока на бизнеса.
В този 12-годишен период Джобс основава софтуерната компания NeXТ, преди да се завърне в Apple през 1997 г.
Джобс 1.0 и Джобс 2.0
Когато Джобс се завръща в Apple през 1997 г., в резултат на придобиването на NeXT, той вече е „различен човек”, казва Скъли, който е бил и изпълнителен директор на гиганта Pepsi.
По думите му, Джобс 1.0 може да бъде характеризиран с безгранична амбиция, докато Джобс 2.0 е по-зрял и вече има желание да изслушва мнението и на другите около него.
„Стив беше брилянтен в това да вижда докъде ще стигне светът след 20 години. Той беше толкова харизматичен, че беше убеден, точно както убеждаваше и другите хора, че винаги е прав”, казва Скъли за Джобс 1.0.
„Но младият Стив Джобс не беше добър в слушането, колкото Стив Джобс, който се върна години по-късно”, продължава Скъли, добавяйки, че това е отворило и него към нови начини на мислене.
„Неговият житейски опит между 1.0 и 2.0 очевидно имаше огромно влияние.”
В годините след завръщането си Джобс успява да изправи Apple на крака, тъй като компанията се намира опасно близо до банкрута.
В наши дни Apple, която се управлява от Тим Кук, наследил Джобс скоро след смъртта му през 2011 г., е втората най-голяма публична компания в света по размер на пазарната капитализация.
Apple се намира зад Microsoft, чийто изпълнителен директор Сатя Надела бива описан от Скъли също като добър пример за изслушване на околните.
Наскоро Скъли посочи, че по време на среща с председателя на борда на директорите на Microsoft Джон Томпсън е попитал какво мисли за успеха на Надела.
Томпсън отвърнал, че лидерът на Microsoft е чудесен слушател и е отворен към всичко.