Докато руската армия атакува цели в Украйна, пазарните участници наблюдават състоянието на инфраструктурната мрежа на страната, която е от ключово значение за доставката на газ, земеделски култури и стомана за Европа и за други държави по света.

Москва потвърди, че ударите са насочени към военни обекти в цялата страна, а украинската гранична охрана заяви, че е била обстрелвана от пет региона, включително от Крим на юг и Беларус на север.

Регионът на Донецк е дом на пристанище, което доставя зърно и метали, както и на големи стоманодобивни заводи. По-далеч от руската граница има и други ключови терминали, които са важни за експорта на страната.

Огромни количества газ се доставят от Русия през Украйна към Европейския съюз. Всяко смущение крие рискове от недостиг в Европа и тъй като цените на суровините вече са близо до рекордните си равнища, войната заплашва да увеличи инфлационния натиск в световната икономика.

Енергия

Украйна има масивна газотранспортна мрежа, проектирана през съветската епоха. Целта ѝ е да доставя горивото от гигантските сибирски находища до Европа. Русия похарчи милиарди долари за изграждане на нови газови връзки, заобикаляйки съседа си, след като Съветският съюз се разпадна. Украйна остава основна опора в енергийната сигурност на Европа.

Газът влиза в Украйна през компресорни станции в Суджа и Сохрановка, които са на няколко часа път от отцепилите се региони в Донбас и на границата между двете страни. След това преминава през тръбопроводи през Украйна за Европа.

По принцип около една трета от руските доставки на газ за Стария континент преминават през Украйна, но този дял в момента е около 20%. Тръбопроводите, пресичащи Украйна, пренасят и руски петрол към Европа, макар и в много по-малки количества.

В електроенергийния сектор най-голямата частна компания в Украйна - ДТЕК, има няколко завода в контролираните от правителството части на Донецк и Луганск.

Как се стигна до руската инвазия в Украйна?Двете държави са в състояние на конфликт в продължание на осем години

Хранителни продукти

Богатите плодородни почви на Украйна я превръщат във втория по големина доставчик на зърно, а Черноморският регион е известен като житницата на света. Царевицата е съсредоточена в централните и северните региони на страната, а пшеницата и ечемика - на юг, а слънчогледът - на изток. Те се превозват с камиони, влакове и шлепове до пристанищата за експорт в Азия, Африка и Европейския съюз.

Пристанищата са съсредоточени покрай Азовско море, което е свързано с Черно море чрез проток, който минава между Русия и Кримския полуостров, както и по крайбрежието на Черно море. Югозападните пристанища Одеса, Южни, Николаев и Черноморск обработват почти 80% от износа на зърно от Украйна, според консултантската компания UkrAgroConsult.

Около 5% се обработват от азовското пристанище Мариупол, което е в контролираната от Киев част на Донецка област и Бердянск.

Стомана и желязо

Украинската стомана съставлява около 10% от европейския внос, така че всяко прекъсване на фабриките или доставките ще се отрази на пазара на континента, който, така или иначе, е "затегнат" през последните месеци. По всяка вероятност ще се увеличи и възходящият натиск върху цените, които достигнаха рекордни равнища миналата година.

Metinvest е сред водещите прозводители на стомана в Украйна. Компанията има съоръжения в индустриалните центрове на изток, включително обекти край река Днепър и два големи завода в Мариупол. Тя загуби някои от активите си в Донецк и Луганск, когато провинциите бяха окупирани от проруските сепаратисти.

Европейският металургичен ArcelorMittal притежава най-голямата фабрика в Украйна в централния град Кривой Рог. Ferrexpo Plc е третият по големина производител в света на пелети от желязна руда (висококачествен продукт, използван в производството на стомана), като мощностите на компанията са базирани на около 350 километра югоизточно от Киев.

Производителят на безшевни тръби Interpipe също има завод на изток в Днепър.