Китай за първи път в историята държи постоянно в морето поне една подводница с ядрени балистични ракети, което увеличава натиска върху САЩ и техните съюзници, които се опитват да противодействат на нарастващата военна мощ на Пекин, сочи доклад на Пентагона, цитиран от Reuters.

В оценката за китайската армия се казва, че флота на страната от шест подводници с балистични ракети клас "Джин" извършва "почти непрекъснато" патрулиране от остров Хайнан в Южнокитайско море. Оборудвани с нова балистична ракета с по-голям обсег, те могат да ударят континенталната част на САЩ, твърдят анализатори, цитирани от информационната агенция в анализ на ситуацията в Южнокитайско море.

Според него на доклада от 174 страници не е било обърнато голямо внимание при публикуването му в края на ноември, но според четирима регионални военни аташета, запознати с военноморските операции, и петима други анализатори в областта на сигурността, цитирани в анализа, той показва важни подобрения в китайските военноморски способности.

“Дори когато пакта AUKUS ще доведе до това, че Австралия ще разполага с първите си подводници с ядрена мощност в рамките на следващите две десетилетия, постоянните китайски патрули с балистични ракети в морето натоварват ресурсите на САЩ и техните съюзници, тъй като засилват нуждата от разполагане на сили в стила на Студената война”, обединени са те.

САЩ и Великобритания притискат Китай с ядрени подводници в Австралия Подводниците ще бъдат
"Ще искаме нашите морски сили да проследяват техните атомни подводници постоянно, така че допълнителните изисквания към нашите активи са ясни. Но по-важният въпрос тук е, че информацията за почти непрекъснатото патрулиране с ядрени подводници се появи толкова изненадващо, че не знаем какво друго се е променило”, казва Кристофър Туоми, учен по сигурността в US Naval Postgraduate School.

Новите патрули предполагат подобрения в много области, включително в логистиката, командването и контрола, както и в оръжията. Те също така показват как Китай започва да експлоатира своите подводници с балистични ракети по същия начин, по който САЩ, Русия, Великобритания и Франция са го правили в продължение на десетилетия, казват военни аташета, бивши подводничари и анализатори в областта на сигурността, цитирани от Reuters и добавят:

“Техните "патрули за възпиране" им позволяват да заплашват с ядрена контраатака, дори ако наземно базираните ракети и системи са унищожени. Според класическата ядрена доктрина това възпира противника да нанесе първоначален удар”.

Китайските подводници вече се оборудват с ракети от трето поколение - JL-3, обяснява, на свой ред, генерал Антъни Котън, командващ Стратегическото командване на САЩ, по време на изслушване в Конгреса през март.

С приблизителен обсег от над 10 000 км и носеща множество бойни глави, JL-3 позволява на Китай за първи път в историята да достигне континенталната част на САЩ от крайбрежните си води, се отбелязва в доклада на Пентагона.

В предишни доклади се казваше, че JL-3 не се очаква да бъде разгърната, докато Китай не пусне на вода подводниците си от следващо поколение Type-096 през следващите години, припомня още информационната агенция в своя анализ.

Ответни мерки

Според Тихоокеанския флот Военноморските сили на САЩ поддържат около две дузини атакуващи атомни подводници, базирани в Тихия океан, включително в Гуам и Хаваите. В рамките на пакта AUKUS от 2027 г. американски и британски атомни подводници ще бъдат разположени и в Западна Австралия, става ясно още от анализа на Reuters.

Москва ще разположи ядрени оръжия в Беларус, заяви ПутинТова няма да наруши обещанията за неразпространение на ядрени оръжия
Подобни подводници са основните оръжия за лов на подводни съдове с балистични ракети, подкрепени от надводни кораби и самолети за наблюдение P-8 Poseidon. САЩ разполагат и със сензори на морското дъно, разположени по ключови морски пътища.

Тимъти Райт, анализатор в областта на отбраната в лондонския Международен институт за стратегически изследвания, коментира, че силите на САЩ вероятно ще могат да се справят със ситуацията сега, но ще трябва да отделят повече средства през следващите 10-15 години, когато започнат да се използват “по-невидимите” патрули Type-096.

Бързото разрастване на ядрените сили на Китай означава, че американските стратези трябва да се борят с двама "равностойни ядрени противници" за първи път в историята, като се има предвид Русия, добавя той.

"Това ще бъде обезпокоително за Съединените щати, тъй като ще разтегне американската отбрана, ще изложи на риск повече цели и те ще се нуждаят от справяне с допълнителни конвенционални и ядрени способности", категоричен е експертът.