Косвени жертви: Кой ще бъде засегнат най-много от конфликт Китай-Тайван?
Япония, Южна Корея и Филипините ще бъдат най-силно засегнати в случай на конфликт между Тайван и Китай. Това сочи доклад на Economist Intelligence Unit (EIU), цитиран от CNBC.
EIU базира прогнозата си на "сценарий на пълен конфликт, включващ пряко военно участие на Китай, Тайван и САЩ" и се основава на презумпцията за ескалация от страна на Китай. Анализът оценява риска от пряко китайско военно нападение срещу Тайван като "много малко вероятен", но ако това се случи, именно тези три икономики ще бъдат "най-уязвими" поради близостта си до Тайванския проток и сериозните търговски връзки с Китай.
Най-важното обаче е, че и трите държави са съюзници на САЩ по договор.
Китай гледа на самоуправляващия се Тайван като на отцепническа провинция, която трябва да се обедини с континенталната част на страната. А на какво е готов Пекин това да се случи става ясно от изказване на китайския президент Си Дзинпин, който заявява, че Китай "ще се стреми към перспективата за мирно обединение", но "никога няма да обещае, че ще се откаже от използването на сила".
Желание за напредък: За какво се договориха Блинкен и Си Дзинпин в КитайАнтъни Блинкен е първият държавен секретар от 2018 г. насам, който се среща с китайския лидер
Тайван се възприема като суверенна и отделна от Китай държава, която се управлява сама, откакто националистическото правителство бяга от континента през 1949 г. след продължителна гражданска война. През годините напрежението между правителствата на Тайван и Китай расте.
В доклада се посочва, че в Япония, Южна Корея и Филипините се намират бази на САЩ, което подчертава уязвимостта им от превантивна китайска атака, ако Пекин реши да започне война.
"Очакваме участието на САЩ да активира регионалните съюзи за сигурност на тази страна, което ще донесе преки последици за Австралия, Япония, Нова Зеландия, Филипините и Южна Корея, както и за други държави, в които се намират американски бази, като Тайланд и Сингапур."
САЩ нямат договор за взаимна отбрана с Тайван и не са задължени да защитават острова. Въпреки това в Закона за отношенията с Тайван от 1979 г. се посочва, че САЩ "ще предоставят на Тайван такива отбранителни продукти и отбранителни услуги", каквито могат да бъдат необходими, за да "позволят на Тайван да поддържа достатъчен капацитет за самоотбрана".
Силно уязвими
EIU посочва и няколко "силно уязвими пазара": Австралия, Малайзия, Тайланд и Виетнам, както и Хонконг.
Философският въпрос за ЕС и как TSMC стана основното оръжие на ТайванТайпе обвърза инвестициите на производителя на чипове в страни от блока с разширяване на връзките между двете страни
Специално за Хонконг организацията подчертава, че той е изложен на по-малък риск от физическо опустошение, отколкото от последиците от вероятните икономически, инвестиционни и финансови рестрикции за Китай.
Хонконг, бивша британска колония, се връща под китайско управление през 1997 г. Азиатският финансов център се управлява на принципа "една държава, две системи", което му дава по-голяма автономия в сравнение с други градове в континентален Китай.
В доклада се посочва, че в случай на конфликт и ако бъдат наложени санкции както на Китай, така и на Хонконг, това ще предизвика напускане на значителна част от населението на града и изтичане на капитали, както и рязък спад на входящите капиталови потоци.
Що се отнася до Австралия, Малайзия, Тайланд и Виетнам, EIU смята, че рисковете, пред които са изправени те, се дължат най-вече на широките им търговски връзки с Китай; зависимостта им от полупроводници от Тайван; и значението на световните търговски потоци за местните им икономики.
Шпионски игри - къде се намира Китай в разузнавателната надпревараТя поставя в обсег източното крайбрежие на САЩ и има символично значение, но не само
Освен това и Малайзия, и Виетнам биха били изложени на потенциален конфликт с Китай, ако враждебността между двете страни на пролива се разпространи в Южнокитайско море, където те имат спорове с Пекин.
Отделно от това EIU смята, че Австралия ще бъде сериозно изложена на риск в случай на избухване на конфликт, тъй като страната е по-активно ангажирана с въпросите на регионалната сигурност, което предполага, че тя може да играе по-пряка роля във всеки конфликт между Китай и Тайван. Освен това участието ѝ в пакта AUKUS, съюз за сигурност, включващ още Обединеното кралство и Съединените щати, и разполагането на военни кораби в Южнокитайско море показва "силен интерес към възпиране на нарушенията на статуквото в областта на сигурността в Азия".
Между Австралия и Китай и сега тлее търговско напрежение, след като Канбера подкрепи призивите за международно разследване на начина, по който Пекин се е справил с Covid-19, акцентира CNBC.
Кинмен - островите между Китай и Тайван, които не искат война, а мостРазположени на 4 километра от континента, те са били както бойно поле, така и точка за дипломатически контакти
Тайван и световната индустрия за чипове
Тайван, който ще бъде икономиката в центъра на всичко това, разбира се, ще понесе най-тежките последици в случай на конфликт. Това ще предизвика сътресения, които ще ударят сериозно световната полупроводникова индустрия.
През март Economist изчислява, че Тайван произвежда 60% от полупроводниковите чипове в света и 90% от най-модерните чипове.
Според EIU един конфликт ще откъсне тайванските леярни, като в най-добрия случай ще бъдат нарушени въздушните и морските връзки. В най-лошия - съоръженията за производство на чипове в Тайван ще бъдат напълно унищожени.
И в двата случая въздействието ще се усети както нагоре, така и надолу по веригата - производителите на модерно оборудване за производство на чипове няма да могат да доставят стоките си в тайванските леярни, а готовите чипове от Тайван няма да могат да бъдат изнасяни. Това ще засегне клиентите, които разчитат на тези готови чипове за своите продукти - от смартфони, през бяла техника до автомобили.
Но конфликтът около Тайван ще засегне и други пазари.
Ще промени ли войната в Украйна плановете на Китай за Тайван?Размиващият се конфликт в Европа може да засили усилията за развитие на военния потенциал в Азиатско-тихоокеанския регион
Япония е водеща в региона от гледна точка на вноса на чипове от Тайван с 47,6% от общите доставки. Сингапур и Малайзия допълват челната тройка, като зависят от тайвански чипове съответно за 40,5% и 27,2% от общия си внос на чипове.
EIU признава, че самият Китай е основен износител на полупроводници, но в случай на конфликт между двете страни на пролива снабдяването от китайския пазар ще бъде трудно поради нарушената логистика и вероятните забрани от страна на САЩ и други страни.
Макар че се полагат усилия за диверсифициране на производството на полупроводници в други части на Азия и САЩ, EIU смята, че тези усилия вероятно ще "продължат с години" и ще изискват огромни капиталовложения. Това означава, че в случай на загуба на тайванското производство предприятията и компаниите, и законодателите ще имат много малко възможности за бърза реакция.
Значението на Тайван в световната търговия едва ли ще се промени скоро, смята EIU, и предвид конкурентоспособността му в производството, логистиката и транспортните мрежи, избухването на конфликт Китай-Тайван ще окаже силно негативно влияние върху бизнеса.
С оглед на това "стратегиите за подготовка за конфликт в Тайванския проток вероятно ще трябва да се съсредоточат по-скоро върху намаляване на риска, отколкото върху пълното му избягване", заявяват в заключение от EIU.