Политическите сили във Венецуела продължават да дават противоречиви данни за избирателната активност на проведените в неделя избори за Конституционна асамблея. Това всъщност е учредително събрание, което трябва да изработи новата конституция на страната.

Зам-председателят на Единната социалистическа партия Дьосдадо Кабельо обяви рекордна активност, без обаче да посочи конкретни цифри. По принцип в избирателните списъци фигурират 19.4 милиона души. Впрочем властите удължиха с един час гласуването, но според опозицията това е сторено, именно за да се вдигне ниската избирателна активност.

В същото време опозицията съобщи, че избирателната активност не е достигнала „дори 15 процента, необходими за свикването на Конституционната асамблея“. По-късно днес опозицията ще проведе общонационална протестна акция, обяви един от лидерите й Енрике Каприлес, който е губернатор на щата Миранда и един от главните политически противници на президента Николас Мадуро.

Самите избори преминаха в небивала обстановка на размирици и насилие, съобщава БГНЕС. Опозицията говори за 16 загинали при сблъсъците на протестиращи с полицията и с армейски части, като сред жертвите са и две непълнолетни лица. Властите пък съобщиха за 10 загинали, сред които и служител на силите на реда.

Съобщава се и за над 20 пострадали полицаи. Идеята за свиване на асамблеята или учредително събрание е на президента Мадуро. Този 545-членен едномандатен орган може да реформира системата на държавно управление и да променя конституцията на страната. Властите смятаха изработената конституция да бъде подложена на референдум.

Опозицията обаче смята изборите на асамблеята за нарушение на конституцията, според нея решението за такива избори трябва да се вземе на референдум с минимално одобрение на 15% от гласувалите, както спомена опозицията.

БГНЕС припомня, че от началото на април Венецуела е залята от масови протести, след решението на Върховния съд да ограничи значително властта на Националната асамблея, която е в опозиция на левия президент Николас Мадуро.

Решението бе отменено, но привържениците на опозицията излязоха на улиците с искането за оставки на членовете на Върховния съд и провеждането на предсрочни избори. Те протестираха и срещу учредителното събрание, защото смятат, че това е опит да се промени конституцията. Броят на загиналите в хода на протестите надхвърли 110 души.

Властите арестуваха 4900 протестиращи, от които почти 1400 остават зад решетките. Правителството на САЩ ще продължи да взема мерки срещу „архитектите на авторитаризма“ във Венецуела, се казва в разпространено становище на говорителя на Държавния департамент Хезер Науърт.

Според американската администрация Конституционната асамблея, за чието учредяване бе гласувано в неделя, е призвана „да смени законно избраната Национална асамблея (парламента) и да подкопае правото на самоопределение на венецуелския народ“. В тази връзка Хезер Науърт предупреди, че Вашингтон ще въведе едностранни санкции, включително и срещу представители на Конституционната асамблея.

Постоянният представител на САЩ в ООН Ники Хейли осъди гласуването като стъпка към диктатура. Междувременно Перу, Аржентина, Чили и Бразилия обявиха, че няма да признаят вота за учредителното събрание.