Мобилният интернет - по-бърз от wi-fi в много държави по света
Скоростите за сваляне от интернет, предлагани от мобилните мрежи по света, вече са по-бързи от скоростта на wi-fi интернета в редица държави.
Тестове, проведени в 80 страни, показват, че wi-fi интернетът изостава по скорост в 33 държави, сочи проучване на компанията OpenSignal, предава BBC.
Очаква се тази ножица да продължи да се разтваря с оглед предстоящото навлизане на 5G мобилните мрежи.
Въпреки тенденцията, засега wi-fi си остава по-бързият начин за сърфиране в интернет в повечето държави, сред които попада и България.
Но от OpenSignal отбелязват, че wi-fi мрежите често се поставят на локации, използвани вече от други мрежи, като поради това представянето започва да се забавя поради претоварване.
От друга страна, мобилните мрежи притежават лиценз за спектъра, който използват, което на теория означава, че могат да осигуряват по-качествена и постоянна връзка, отбелязват от OpenSignal.
В Австралия е отчетена най-голямата разлика в полза на мобилния интернет, тъй като там той е средно с 13 Mbps по-бърз от wi-fi. Други държави в сходна позиция са Катар, Франция, Мексико, Турция и Южна Африка. В съседна Гърция, например, мобилният нет е средно с 10.6 Mbps по-бърз от wi-fi.
Сред местата, където wi-fi интернетът е средно два пъти по-бърз от мобилния, попадат Хонконг, САЩ, Тайланд, Израел и Русия.
Във Великобритания wi-fi е около 60% по-бърз спрямо мобилния интернет.
В България wi-fi също е по-бърз от мобилния интернет, но разликата е едва 2.9 Mbps в полза на wi-fi, сочи проучването.
В 63% от всички 50 държави, където има наличен 4G интернет, мобилните мрежи са по-бързи от фиксираните. Този процент ще се повиши още повече, когато 5G технологията станe достъпна.
Друга компания, посветена на бързината на интернет, обаче има различно мнение.
„Инфраструктурата, на която разчита 5G, навярно няма да се разрасне в селските райони“, казва Кевин Хасли, ръководител Продукти в RootMetrics.
Така wi-fi ще си остане основният източник на бърз интернет за една определена група от населението, а именно тези, живеещи в по-малките и отдалечени населени места.