През последните две години призивите за реформиране на Световната банка си пробиха път на първите страници на големите медии и в дневния ред на държавните глави.

Много страни с ниски и средни доходи на населението, на които Световната банка има задачата да помага, затъват все повече в дългове и са изправени пред нарастващи разходи, тъй като въздействието на изменението на климата става все по-сериозно.

Докато критиците обвиняват Световната банка, че не успява да се справи с тези кризи, сега на Аджай Банга – индийски бизнесмен и бивш главен изпълнителен директор на Mastercard, се пада да поведе реформите в това отношение.

Петгодишният мандат на Банга, единственият кандидат за поста, започва на 2 юни. Той сменя подалия оставка досегашен президент на Световната банка Дейвид Малпас, който обяви оттеглянето си през февруари – няколко месеца след като предизвика полемика, като не посочи ясно дали е съгласен, че изкопаемите горива са причината за климатичната криза.


Президентът на Световната банка се оттегля след грешна позиция за климатаДейвид Малпас беше критикуван, когато избегна въпроса за връзката на изкопаемите горива с климатичната криза

На бившия изпълнителен директор на Mastercard не му липсват насоки за това какво трябва да направи по време на мандата си.

G-20 наскоро издаде доклад, призоваващ Световната банка и другите многостранни банки за развитие да разхлабят ограниченията си за отпускане на заеми, за да може повече средства да потекат към нуждаещите се страни. Ръководена от икономисти комисия призова за бърз инвестиционен тласък, който дава приоритет на прехода към по-чиста енергия, постигане на целите на ООН за устойчиво развитие и посрещане на нуждите на все по-уязвимите страни.

Африканските министри на финансите скоро ще излязат със собствен списък със „задачи“ за Световната банка, а министърът на финансите на Индия събра експертна група, която да обмисли реформата на институцията.

Банга ще влезе в контакт с тези и много други групи, докато наследява корпоративна култура, която прави Световната банка твърде фокусирана навътре и твърде бавна да реагира на промени.


Рейчъл Кайт, декан на Fletcher School в Tufts University, която е работила за Групата на Световната банка, изброява в статия за The Conversation 4 ключови роли, които Банга ще трябва да овладее от самото начало.

1. Да въведе ред в цялата група на Световната банка

Кредитирането на страни с ниски и средни доходи на населението е само част от ролята на Световната банка. Групата също така предоставя техническа помощ във всички области на икономическото развитие, както и застраховки, за да насърчи компаниите да инвестират в проекти и на места, които иначе биха могли да сметнат за твърде рискови.

Способността на институцията да мобилизира финансиране от частния сектор и да използва всеки долар е от решаващо значение за световното развитие и за нуждата от адаптиране към климатичните промени и тяхното смекчаване.

Банга ще трябва да постави ясни цели за всяка част от групата на Световната банка и да ги накара да работят по-ефективно, за да помогнат на света да постигне целите си.

Байдън предлага бивш директор на Mastercard да оглави Световната банка Исторически Вашингтон определя кой да заеме поста, но критики към тази практика се чуват от все повече страни

2. Да се справи с дълговата и климатичната криза

Много от страните клиенти на Групата на Световната банка са изправени както пред растящи дългове, така и пред нарастващи разходи заради изменението на климата.

Високата цена на кредитите може да попречи на способността на развиващите се страни да инвестират в необходимата инфраструктура за растеж и защита на икономиките си и те се опасяват, че ще бъдат изключени от световната търговия, тъй като зелените субсидии в САЩ, заложени в Закона за намаляване на инфлацията, и въглеродния данък върху вноса, въведен от ЕС, може да затрудни конкурентоспособността им.

Решенията на подобни проблеми не могат да бъдат управлявани от една институция. Въпреки това, сегашната многостранна система на банките за развитие – Групата на Световната банка и регионалните банки за развитие – в най-добрия случай е разединена, а в най-лошия – конкурентна, посочва Рейчъл Кайт.

В миналото лидерите на банките за развитие, Международния валутен фонд и Световната търговска организация са си сътрудничили повече или по-малко, в зависимост от кризите, и са действали бързо, когато е било необходимо.


След мечтата за глобализация: Фрагментиран свят на съперници ли е бъдещетоТова заяви пред Брюкселския икономически форум управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева

По време на глобалната финансова криза от 2008 г. например, тогавашните ръководители на Световната банка и СТО побързаха да разработят механизми за търговско финансиране, за да подкрепят банките в развиващите се страни, докато капиталът бягаше към САЩ и Европа. Необходима беше интензивна дипломация, за да бъдат накарани богатите държави и институции да освободят средства, за да подкрепят бизнеса и търговията. Успехът се измерваше не в месеци, а в дни.

Няма да е лесно, но новият президент на Световната банка ще трябва да подкрепи по-радикално сътрудничество между финансовите институции за развитие, включително обединяване на капитал и талант, за да помогне за бързо реагиране на нуждите на страните, коментира Рейчъл Кайт.

3. Да ускори подкрепата към страни в затруднение

Преразглеждането на начина, по който функционират международните финанси, ще изисква участието на банки за развитие, централни банки, регулатори, инвестиционни банки, пенсионни фондове, застрахователни компании и частен капитал, коментира отбелязва Рейчъл Кайт.

Банга и Кристалина Георгиева, управляващ директор на МВФ, могат да уредят институционалните различия и да представят координирана програма пред частните инвеститори и големите страни кредитори, включително Китай, за ускоряване на подкрепата към страни в затруднение.

По други въпроси, като решения за справяне с изменението на климата, изграждане на устойчивост и икономическо приобщаване, Групата на Световната банка може да използва своите значителни ресурси и умения и да участва в глобалния разговор, от който тя болезнено отсъства през последните 4 години, коментира Кайт.


Експерт по фискалните въпроси на МВФ предупреди за „примката на гибелта“Публичният дълг е по-висок и расте по-бързо от прогнозираното преди Covid-19 пандемията, движен главно от САЩ и Китай

4. Да бъде герой за най-уязвимите


Най-уязвимите хора в света са крайните бенефициенти на Групата на Световната банка. За тези, които живеят в среда на загуба на биоразнообразие, екстремни горещини, суша и наводнения, настоящата международна финансова система се оказва неадекватна.

Стимулите на ръководството на Групата на Световната банка все още са твърде ориентирани към кредитиране, одобрено от борда, а не към резултатите от това кредитиране, съвети и помощ.

През цялата история на Световната банка нейните лидери са успявали да направят бързи промени, за да помогнат по-ефективно на уязвимите страни, оставайки близо до нуждите на своите крайни бенефициенти и целите, които светът си е поставил.

Следващият президент е изправен пред бурни времена. От думите на Банга по време на предизборната му обиколка стана ясно, че той разбира сложността на проблемите.

Това е изключителен момент в историята на институцията, с изключително високи очаквания за това какво трябва да направи нейният лидер.