Навални е мъртъв, обявиха руските власти
Руският опозиционен лидер Алексей Навални е мъртъв.
Новината съобщи затворническата служба на Ямало-Ненецкия регион, където той излежаваше присъдата си.
В изявление, публикувано на уебсайта ѝ, Федералната служба за изпълнение на наказанията на Ямало-Ненецкия автономен окръг съобщи, че Навални "се е почувствал зле" след разходка в петък и "почти веднага е загубил съзнание".
В съобщението се казва, че са били извикани медицински служители. Екип на бърза помощ се е опитвал да реанимира Алексей Навални повече от половин час, съобщават от градската болница в Лабитнанг за руската държавна медия РИА Новости.
"Пристигналите на място лекари продължиха реанимационните мерки, които лекарите от затвора вече бяха осигурили", заяви събеседникът на агенцията, цитиран от CNN. "Те ги провеждаха в продължение на повече от половин час. Въпреки това, пациентът почина."
"Екипът на бърза помощ е стигнал до затвора за по-малко от седем минути, а лекарите са достигнали до пациента две минути по-късно", допълни той.
През 2022 г. документалният филм на CNN "Навални" описва последиците от отравянето на опозиционера две години по-рано.
Режисьорът Даниел Рохер попита Навални какво послание би искал да остави на руския народ, ако бъде убит.
"Все още нямаме никакво потвърждение за това. Адвокатът на Алексей в момента лети за Харп. Веднага щом получим някаква информация, ще я съобщим", написа тя, цитирана от CNBC.
ФСИН по Ямало-Ненецкому округу распространяет новость о смерти Алексея Навального в ИК-3. Никаких подтверждений этого у нас пока нет. Адвокат Алексея сейчас вылетает в Харп. Как только у нас будет какая-то информация, мы ее сообщим
— Кира Ярмыш (@Kira_Yarmysh) February 16, 2024
Russian authorities publish a confession that they killed Alexey Navalny in prison.
— Leonid Volkov (@leonidvolkov) February 16, 2024
We do not have any way to confirm it or to prove this isn’t true.
Navalny’s lawyer is on the way to Harp.
Алексей Навални общуваше със света чрез адвокатите си, като им предаваше послания, които екипът му след това публикуваше в социалните мрежи. Последната публикация в X се появи само преди два дни, на 14 февруари, Деня на влюбените.
Тя беше адресирана до съпругата на Навални, Юлия, със снимка на двойката.
Крошка, у нас с тобой все как в песне: между нами города, взлетные огни аэродромов, синие метели и тысячи километров. Но я чувствую, что ты рядом каждую секунду, и я люблю тебя все сильнее ❤️ pic.twitter.com/gnnTf7RYrR
— Alexey Navalny (@navalny) February 14, 2024
Последната публична поява на Алексей Навални е във видеоразговор пред съда само преди два дни, а той се шегува с режима си в арктическата наказателна колония, припомня BBC.
В друг видео разговор през януари, Навални изглежда в добро настроение, като се шегува, че все още не е получил коледната си поща, тъй като е "доста далеч".
Политически реакции
Минути след като съобщението за смъртта на Навални обиколи световните медии, не закъсняха и реакциите на политическите лидери.
Русия отне свободата и живота му, но не и достойнството му. Борбата му за демокрация продължава. Мислите ни са със съпругата и децата му", написа в X председателят на Европейския парламент Роберта Мецола.
The world has lost a fighter whose courage will echo through generations.
— Roberta Metsola (@EP_President) February 16, 2024
Horrified by the death of Sakharov Prize laureate Alexei Navalny.
Russia took his freedom & his life, but not his dignity.
His struggle for democracy lives on.
Our thoughts are with his wife & children. pic.twitter.com/JMSAkLpb0T
Alexei @navalny fought for the values of freedom and democracy. For his ideals, he made the ultimate sacrifice.
— Charles Michel (@CharlesMichel) February 16, 2024
The EU holds the Russian regime for sole responsible for this tragic death.
I extend my deepest condolences to his family. And to those who fight for democracy around…
"Чакаме семейството да го потвърди, преди да направим изявлението си", лаконична беше тя пред BBC.
От Белия дом също съобщиха, че се опитват да потвърдят смъртта на Навални. Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан заяви: "Ако това се потвърди, е ужасна трагедия".
"Като се има предвид дългата и мръсна история на руското правителство да вреди на своите опоненти, това повдига очевидни въпроси какво се е случило", допълни той в ефира на NPR .
"Но ще се въздържа от по-нататъшни коментари по въпроса, докато не научим повече, а ние активно търсим потвърждение, както знам, семейството на г-н Навални също, и оттам ще определим какво следва."
Администрацията на Белия дом многократно е призовавала за "незабавното" освобождаване на Навални, а CNN припомня, че президентът Байдън е призовал за това и по време на първия си телефонен разговор с Путин след встъпването му в длъжност през 2021 г.
"Ако се потвърди, това ще бъде още един знак за бруталността на руския президент Владимир Путин. Каквато и история да разкажат, нека сме наясно: Русия е отговорна", каза и добави: "Ще имаме какво да кажем по този въпрос по-късно".
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че е "дълбоко натъжен и разтревожен" от съобщенията за смъртта на Навални.
"Трябва да установим всички факти, а Русия трябва да отговори на всички сериозни въпроси относно обстоятелствата на смъртта му."
''Путин не се интересува от това кой ще умре, стига да остане на поста си - и затова трябва да загуби всичко. Ето защо той трябва да загуби войната и да бъде подведен под отговорност за престъпленията, които бяха извършени от негово име'', каза още Зеленски.
Новината е тъжна и показва защо е важно да ценим какво означава демокрацията.
Стъпка по стъпка примката се затягаше около Навални. Изпращането му в колонията изглеждаше като смъртна присъда.
Трябва да си представим, че има и друг свят и в този свят, в който никой не може да казва свободно какво мисли, освен онзи, който е най-отгоре, могат да те изпратят в наказателна колония. Не трябва да забравяме това, защото се е случвало и в нашата държава", посочва премиерът.
Кой беше Навални
47-годишният Алексей Навални беше яростен борец срещу корупцията и откровен критик на Кремъл, който активизира политическата опозиция в Русия.
Той поведе кампания срещу управляващата партия "Единна Русия" и организира някои от най-големите антиправителствени протести, наблюдавани през последните години.
Името му влезе в световните медии след предполагаемото му отравяне с нервнопаралитично вещество през 2020 г. Година по-късно, след лечение в Германия, той се завърна в Русия и беше арестуван по обвинения, които отхвърли като политически мотивирани.
Оттогава Навални е в затвора. Поддръжниците му твърдят, че арестът му е политически мотивиран опит да се задушат критиките му към Путин.
През август Навални беше осъден на 19 години затвор, след като беше признат за виновен за създаване на екстремистка общност, финансиране на екстремистки активисти и различни други престъпления.
Той вече излежаваше присъда от 11 години и половина в затвор с максимална сигурност по обвинения в измама и други, които отричаше.
На 22 декември юридическият му екип съобщи, че той е изчезнал за 17 дни. "Навални никога не се е крил толкова дълго време", заяви екипът в публикация в Telegram.
"Оскар" с българска следа
Миналата година документалната пълнометражна лента "Навални", посветена на опозиционера, спечели награда "Оскар" в категорията за най-добър документален филм.
Идеята за филма и професионализмът, с който е разказана историята на главния герой, всъщност се дължат на българския журналист Христо Грозев.
Самият той беше на сцената на престижната церемония заедно с целия екип и получи специални благодарности от режисьора на продукцията. Грозев разказа и за трудностите, които е преодолял в работния процес по създаването на лентата.
По темата работи: Любомира Тонева