САЩ водят по обем изнесено оръжие в света, Индия внася най-много. Обемът на оръжейния внос в Сирия е нараснал през последните години с 511%, в сравнение с предишния период от 2003 до 2007 г., съобщава Стокхолмският институт за изучаване на проблемите на мира (СИПРИ).

В понеделник институтът публикува данни за международните доставки на различни видове обикновени оръжия и оборудване между 2008 и 2012 г.

Според Стокхолмските наблюдатели най-голям доставчик на основните видове оръжие в Сирия през последните години е станала Русия. Нейната част в общия внос е 71%. От Руския оръжеен износ 3% са за Сирия.

Втори голям доставчик на оръжие в Сирия е Иран - 14% от вноса. Следват Беларус (11%),Северна Корея (3%) и Китай (1%). Според Стокхолмския институт няма каквито и да е данни за доставките на основните видове оръжие за сирийските въстаници.

Миналата година данните, които даде институтът, бяха, че между 2007 и 2011 г. износът на оръжие е нараснал с 24%, в сравнение с предишния петгодишен период. Тогава основната част - 44% - бе предназначена за Азия, следвана от Европа с 19% и Близкия Изток, където са били пласирани 17 на сто от всички изтъргувани оръжия.

През 2012 г. Питър Веземан, близкоизточен експерт в СИПРИ, съобщи, че Сирия е закупила от Русия 72% от своето оръжие, а остатъкът се пада на Беларус (17%) и на Иран (9%). Според Веземан сирийските оръжейни покупки бележаеха ръст от 580%, посочва bTV.

В базата данни на СИПРИ се включва и лицензионното производство, но те се отнасят само за обемите на оръжията без финансовата част на сделките.

СИПРИ е основан през 1966 г. и е независим аналитичен център, занимаващ се с изследването на конфликтите, въоръженията и контрола върху въоръжаването и разоръжаването.

Като цяло почти половината от световния оръжеен внос между 2008 и 2012 г – 47% - е за страните от Азия и Океания. Най-големите вносители са Индия (12% от световния внос), Китай (6%), Пакистан (5%), Южна Корея (5%) и Сингапур (4%).

Петте най-големи износителки са САЩ (30%), Русия (26%), Германия (7%), Франция (6%). Тук влиза и Китай, който вече има 5% и изпреварва Великобритания.