Нов доклад хвърля светлина върху тревожните промени в световния баланс на ядрените оръжия, след като руският президент Владимир Путин обяви, че Русия ще разположи тактически ядрени ракети в съседен Беларус.

В подробното изследване на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI) се казва, че броят на действащите ядрени оръжия в света се увеличава, което е признак за нарастване на общата ядрена опасност за глобалната сигурност, съобщава Euronews.

Сред тях е нарастването на китайския арсенал, който според доклада може да достигне размера на американския и руския до края на десетилетието.

Според старшия сътрудник на SIPRI Ханс Кристенсен, Китай е започнал значително разширяване на ядрения си арсенал, което може да обърка ядрените сметки в света.

"Все по-трудно е тази тенденция да се съчетае с декларираната от Китай цел да разполага само с минималните ядрени сили, необходими за поддържане на националната му сигурност", казва експертът.

Индия и Пакистан като нови силни играчи

Очевидно е, че Индия и Пакистан също разширяват арсеналите си, като и двете страни разработват нови системи за доставка на оръжие, показват данните в доклада.

Анализаторите от SIPRI посочват, че засиленото развитие в областта на индийските оръжия с далечен обсег включва системи, които могат да бъдат насочени към китайска територия - и то в момент, когато Пекин и Ню Делхи са в особено напрегнати отношения.

Глобалните разходи за ядрени оръжия нарастват с 9% за годинаСАЩ са начело в разходите с 44.2 млрд. долара, следвани от Китай, който е похарчил 11.7 млрд. долара

Междувременно, макар Северна Корея да не реализира никакви ядрени опити през миналата година, тя продължава да конструира и тества ракети с далечен обсег. По оценка на SIPRI страната е увеличила значително броя на бойните си глави, както и запасите от делящ се материал, необходим за сглобяването на нови.

Непреодолимият руски фактор

Една от най-големите тревоги за изследователите обаче е кризата в Украйна, която според SIPRI е нанесла сериозни щети на ядрената дипломация.

Откакто Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., Путин и други представители на Кремъл предупреждават, че ядрените атаки не са изключени, макар че е трудно да се прецени сериозността на заплахите им. Последното съобщение на руския президент за разполагане на ядрени оръжия в Беларус дойде в момент, когато Украйна предприе мащабна контраофанзива.

Правителството на Беларус потвърди, че е получило ракети "Искандер" с обсег на действие 500 км и че самолетите Су-25 са адаптирани да ги носят, което означава, че те могат лесно да достигнат до голяма част от европейския континент и повечето европейски съюзници от НАТО.

Русия ще разположи ядрени оръжия близо до границите на Беларус с НАТООръжията

"Разполагането на ядрено оръжие в Беларус не е заплаха и не е шантаж, а възможност да се защити държавата и да се гарантира мир на беларуския народ“, подчерта по-рано в обръщение към нацията президентът на Беларус Александър Лукашенко.

Той заяви, че руските ядрени планове няма да противоречат на международните споразумения за неразпространение на ядрено оръжие, тъй като Беларус няма да има контрол върху оръжията.

"На хоризонта се задава Трета световна с ядрени пожари, която може да се избегне само по пътя на преговорите.", предупреди Лукашенко.

Назад към дипломацията

През последните седмици САЩ се опитаха да се върнат към нещо, което наподобява нормална дипломация за ядрените оръжия с Русия, отбелязва Euronews.

Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан настоя, че дори администрацията на Байдън да предприемe контрамерки срещу прекратяването на действието на договора New START от страна на Кремъл, което Путин обяви през февруари, тя продължава да инвестира в намирането на път напред.

САЩ заклеймиха решението на Путин за New START като жалко и безотговорноРуският президент заяви днес, че Русия преустановява участието си в договора New START за контрол на ядрените оръжия

"В интерес на нито една от нашите страни не е да пристъпим към засилване на конкуренцията в стратегическите ядрени сили", заяви Съливан на годишната среща на Асоциацията за контрол на въоръженията по-рано този месец.

"И вместо да чакаме да разрешим всички наши двустранни различия, САЩ са готови да ангажират Русия сега, за да управляват ядрените рискове и да разработят споразумение за периода след 2026 г.", допълни той.