Великобритания даде зелена светлина на един от най-големите си нови проекти за нефт и газ от години - находището Rosebank на Equinor в Северно море, заявявайки, че енергийната сигурност е приоритет въпреки съпротивата на природозащитниците.

Съобщението идва, след като министър-председателят Риши Сунак смекчи междинните планове за правителствената цел за нулеви нетни емисии до 2050 г. - ход, който според критиците може да насърчи и други държави да ограничат амбициите си в областта на климата, припомня Reuters.

Министърът на енергийната сигурност Клеър Коутиньо коментира, че Rosebank ще генерира по-малко емисии от по-старите нефтени и газови разработки: "Ще продължим да подкрепяме петролната и газовата промишленост на Обединеното кралство, за да гарантираме енергийната си сигурност, да развием икономиката си и да помогнем за прехода към по-евтина и по-чиста енергия".

Крайъгълният камък на плана за намаляване на вредните емисии в Rosebank е електрифицирането на процеса на добив.

Норвежката енергийна група Equinor от своя страна посочва, че най-рано находището, разположено западно от Шетландските острови, трябва да започне добив през 2026/27 г., а ще бъде електрифицирано през 2030 г.

Великобритания се превръща в пример за проблемите при зеления преходСтраните или трябва да намалят ангажиментите си, или да засилят политиките за тяхното изпълнение


Природозащитниците отдавна се обръщат с призиви към правителството да спре разработването на находището Rosebank, заявявайки, че то противоречи на плана за икономика с нулеви нетни емисии.

Но през юли Сунак се обявява в подкрепа на разработването на Северно море, заявявайки, че Великобритания се нуждае от нови местни изкопаеми горива, за да подобри енергийната си сигурност, и че петролът и газът ще продължат да бъдат част от енергийния микс на страната дори до 2050 г.

Очаква се находището Rosebank, което е сравнително малко в световен мащаб, да произведе 300 млн. барела петрол през целия си жизнен цикъл.

Депутатът от Зелената партия Каролин Лукас подкрепя битката на правозащитниците, като казва, че "даването на зелена светлина на това огромно ново петролно находище е морално непристойно и това правителство трябва да понесе отговорност."

Основната опозиционна Лейбъристка партия, която иска да се съсредоточи върху чистата енергия, обаче вече е поела ангажимент, ако спечели изборите, да спазва всички лицензи, предоставени от сегашното правителство, включително за това находище.

Италия, Германия, Полша – отпорът срещу зелените политики на ЕС растеЕвропа се сблъсква с все по-силни гласове срещу идеите за справяне с изменението на климата


От групата Uplift пък заявяват, че Великобритания трудно ще се възползва от Rosebank, тъй като по-голямата част от петрола ще се преработва в чужбина.

"С одобряването на находището Риши Сунак потвърди, че не му пука за изменението на климата", смята Теса Хан от Uplift.

От Equinor разкриват, че видът на лекия, сладък петрол, съдържащ се в Rosebank, може да се използва в повечето рафинерии, включително във Великобритания, и че страната може да се снабди със суров петрол на свободния пазар.

Добивът на нефт и газ от Северно море във Великобритания се е свил с 2/3 през последните 20 години, но според правителството отрасълът все още има голям принос за икономиката, като осигурява 200 000 работни места и се очаква да осигури 50 млрд. паунда данъчни приходи през следващите пет години.

Equinor, която държи мажоритарния дял в Rosebank, ще инвестира 3,8 млрд. долара заедно с партньора си Ithaca Energy за разработването на първата фаза на находището.

Инвестициите за целия период на експлоатация до 2051 г. се очаква да достигнат 9,8 млрд., включително за операции и извеждане от експлоатация, като по-голямата част от тях ще бъдат предоставени на британски компании.

Акциите на Ithaca Energy са поскъпнали с 8% след новината, докато тези на Еquinor - с 1,1 %.

Рисков ход: Норвегия посяга към дълбоководния добив, а ЕС не може да я спреТя може да стане първата държава в света, която ще добива метали от океанското дъно. Планът за отваряне на 281 000 кв. км – площ с размерите на Италия, ще бъде гласуван тази есен


Британският регулаторен орган North Sea Transition Authority заявява, че е взел предвид емисиите на Rosebank във връзка с британския план за климата.

Одобрението за разработката следва предупрежденията на много производители от Северно море, включително Ithaca и Equinor, че извънредният данък, който британското правителство наложи на индустрията след ценовия шок през 2022 г., ще възпре инвестициите в басейна.

Допълнителният данък включва инвестиционен стимул, който означава, че петролните и газовите компании могат да приспаднат от данъчната си сметка около 91 лири на всеки 100 лири, изразходвани за ново производство.