Компанията-оператор на японската АЕЦ "Фукушима 1" започна да изплаща суми на жертвите на най-лошата атомна криза след "Чернобил", предава Ройтерс. От компанията заявиха, че са започнали да изплащат обезщетения на местните власти за помощ на хората, евакуирани от региона на централата или на засегнатите от атомната криза.

Междувременно компанията продължава да излива радиоактивна вода в морето. В отчаянието си инженерите в електроцентралата използваха "течно стъкло", надявайки се да запушат пукнатините, откъдето изтича радиация.

Заместник-генералният директор на японската Служба за атомна и индустриална безопасност Хидехико Нишияма заяви, че е имало опити за засипване на дървени стърготини, хартия и бетонни смеси, които обаче са били неуспешни. Той добави, че още не е известно количеството на високо замърсената с радиация вода, което изтича от втори реактор на централата. Властите се надяват в следващите няколко месеца да бъде постигнато овладяване на кризата.

Има общо 60 хиляди тона вода с високо ниво на радиация в електроцентралата, след като работниците изляха вода в океана, за да охладят свръхнагретите топлоотделящи елементи.

Вчера "Токио Електрик Пауър" беше принудена да започне да излива 11 500 вода с ниско ниво на радиация в океана заради липсата на капацитет за вода с по-високи радиационни нива. Изливането на вода ще продължи до петък.

Междувременно южнокорейското посолство в Токио изрази загриженост, че изливането на водата може да е нарушение на международните закони, съобщи АФП.

7.5 милиона пъти над нормата е съдържанието на радиоактивен йод във водата, която изтича в Тихия океан от електроцентралата.

В Япония пък започнаха проверки на равнището на радиация във всички училища и детски заведения в района около централата. В близките два дни ще бъдат проверени около 1500 учебни заведения. Властите подчертават, че в радиус над 30 километра от „Фукушима" опасност от радиоактивно заразяване не би трябвало да има.

Използвани са материали на агенция Фокус и бТВ