Саудитска Арабия ще съжалява за опитите си да фалира щатски петролни компании като залива пазара със суров петрол, заяви пионерът в добива на шистов петрол Харолд Хам.

В интервю за CNBC заяви, че саудитците са създали среда на “хищническо” ценообразуване.

“Саудитците увеличиха дневното производство на ОПЕК с 1.8 млн. барела и тяхната цел на практика бе да ни удавят. Не успяха обаче да го направят. Това бе огромна грешка от тяхна страна. Грешка за трилион долара бих добавил,” казва Хам, основател и главен изпълнителен директор на базираната в Оклахома Continental Resources Inc. Неговата компания е пионер в добива на петрол от находището Бакън и ключов играч в така наречената шистова революция.

Фючърсите на петрола отново бяха поставени под натиск вчера, след като поскъпването им отпреди това изгуби инерция. Петролът поевтинява с около 18% от началото на годината.

Миналата година Саудитска Арабия е произвеждала петрол с рекордни темпове, след като ОПЕК се отказа от тавана върху добива на петрол като част от оглавяваните от страната опити производителите с по-високи разходи на добива, в това число и шистовите производител в САЩ, да бъдат фалирани.

САЩ и други страни производителки на петрол, които не са част от ОПЕК ограничиха производството, но с много по-малки темпове, отколкото се очакваше на фона на спада на цените на петрола.

Петролът поевтинява с над 70% от достигнатите през 2014 г. върхове и най-малко три големи банки в момента прогнозира цена от под 30 долара за барел и евентуално достигане на 20 долара, преди формирането на дъно.

Спадът в цените на петрола струваше скъпо на Хам, изтривайки над 11 млрд. долара от състоянието му за една година, според сп. Forbes. В момента той разполага с едва 5.3 млрд. долара. Акциите на Continental Resources се търгуват на цена от около 20 долара, в сравнение с пика си от над 80 долара през август 2014 г.

Вижте още: Петролен милиардер опитал да уволни учени заради проучване

Анализатори прогнозират допълнителни проблеми за петролната индустрия в САЩ. Една трета от петролните и газовите производители в САЩ може да стигат до фалит или преструктуриране до средата на 2017 г., според Wolfe Research, въпреки че някои от тях биха могли да оцелеят, ако цената на петрола нарасне поне до 50 долара за барел.

Според Хам заплахата от фалити е преувеличена.

За разлика от 80-те години повечето енергийни компании имат достъп до пари в по-дългосрочен план, което ще им помогне да се справят с ниските цени, казва той.