Нетната миграция във Великобритания е намаляла с най-голям темп в последните 12 месеца след гласуването за брекзит, като над три четвърти от спада се дължи на напускането на страната от повече граждани на страни членки на ЕС и пристигането на по-малко.

Нетната миграция е намаляла със 106 000 души, до 230 000 в 12-те месеца до юни, съобщи британската Национална статистическа служба (ONS).

Около 82 000 от напусналите Великобритания са граждани на страни членки на ЕС, с което нетната миграция от блока е достигнала най-ниското си ниво от юни 2013 г.

Общият спад на нетната миграция е най-големият от началото на воденето на статистика през 1964 г. ONS съобщи, че брекзит вероятно ще е един от факторите, движещи намаляването на имигрантите.

Британският премиер Тереза Мей заяви, че иска да намали нетната миграция до десетки хиляди - обещание, което правителството даде за първи път през 2010 г. То целеше да успокои британците, разтревожени от последиците от имиграцията върху обществените услуги.

Нетната миграция във Великобритания надхвърля 100 000 души всяка година от 1998 г. насам. Джонатан Портес, преподавател по икономика в King’s College в Лондон, свързва спада със забавянето на икономиката във Великобритания и отслабването на паунда.

Това означава, че чуждестранните служители печелят по-малко във Великобритания, когато превърнат паундите в националните си валути.

Не може да е добра новина, че Великобритания не е толкова привлекателно място за живот и работа и че в резултат на това ние ще бъдем по-бедни“, казва Портес, който преди време заяви, че брекзит вероятно ще навреди на британската икономика.

Той прогнозира, че нетната миграция във Великобритания вероятно ще намалее още до 150 000 души в идните няколко години.

Необходима ли е нова система?

Стивън Уфъл, независим британски депутат в Европейския парламент, който подкрепяше брекзит, заяви, че дългосрочната миграция остава висока.

„Този брой отново подчертава по-голямата нужда Великобритания да има напълно нова имиграционна система, която да започне от първия ден след брекзит“, писа той в
Twitter.

Великобритания трябва да напусне ЕС на 29 март 2019 г. По-големият брой чуждестранни служители помогна на британската икономика да постигне растеж. Bank of England съобщи, че почти всичкия растеж, записан в последните десет години, идва от увеличаването на броя на служителите.

Секторите на търговията на дребно, хотелиерските и ресторантьорските услуги, производството и земеделието във Великобритания разчитат особено много на служителите от чужбина.

Bank of England съобщи, че спадът на имигрантите, идващи във Великобритания, вероятно ще допринесе за нова, по-бавна „ограничена скорост“ за икономиката, което означава, че тя ще бъде по-уязвима към инфлация.

Социологическите допитвания показаха, че имиграцията е била начело в списъка на притесненията на хората, които са гласували за брекзит на референдума от 2016 г., когато 52% от анкетираните подкрепиха напускане на ЕС.

ONS съобщи, че намаляването на нетната миграция в последните данни отчасти отразява силното увеличаване на имигрантите миналата година, които достигнаха рекорден брой през юни 2016 г.