Австралия обяви, че стартира най-радикалната промяна в разходите си за отбрана от Втората световна война (ВСВ) насам, като измества акцента върху възможностите си за нанасяне на удари на далечни разстояния и производството на боеприпаси у дома.

При представянето на Стратегическия преглед на отбраната в Канбера министър-председателят Антъни Албанезе заявява, цитиран от CNN, че стратегията на неговото правителство има за цел да направи Австралия по-самостоятелна, по-подготвена и по-сигурна.

"Не можем да се върнем към стари предположения. Трябва да изградим и укрепим сигурността си, като се стремим да формираме бъдещето, а не да чакаме то да ни формира", категоричен е премиерът на страната.

Прегледът разглежда милиарди долари, отпуснати от предишното правителство, и преоценява стойността им спрямо настоящите заплахи, включително от страна на демонстриращия все по-често мускули Китай под ръководството на лидера Си Дзинпин.

Въпреки че разсекретената версия на доклада не включва поверителни оценки на конкретните заплахи, в него се отбелязва, че най-големият съюзник на Австралия в областта на отбраната - Съединените щати, "вече не е еднополюсен лидер на Индо-Тихоокеанския регион".

Китай оказва ядрен натиск върху САЩ от Южнокитайско море Китай за първи път в историята може да достигне континенталната част на САЩ от крайбрежните си води


"Утвърждаването на суверенитета на Китай над Южнокитайско море застрашава глобалния ред, основан на правила, в Индо-Тихоокеанския регион по начин, който оказва неблагоприятно въздействие върху националните интереси на Австралия", се казва в доклада.

В анализът се посочва също така, че най-високото ниво на стратегически риск, пред който е изправена Австралия в момента, е перспективата за голям конфликт в региона, а това предполага стратегия за по-голяма самодостатъчност, съчетана с по-силни отношения със съюзниците и ключовите сили в региона, включително Япония и Индия.

Преразглеждане на отбранителната стратегия

В продължение на десетилетия отдалечеността на Австралия насърчава предположението, че всяко нападение ще бъде усетено поне 10 часа по-рано. Сега обаче държавите са в състояние да "проектират бойна мощ" чрез нападения по маршрути за доставки на стоки и кибервойна, се казва още в прегледа, цитиран от CNN:

"Възходът на ракетната ера в съвременната война радикално намали географските предимства на Австралия и комфорта на отдалечеността".

САЩ и Великобритания притискат Китай с ядрени подводници в Австралия Подводниците ще бъдат


Едновременно с това пандемията е отворила очите на местната администрация и за нещо друго – уязвимостта на Австралия по отношение на глобалните вериги за доставки.

"Трябва да имаме по-голям контрол върху националния си суверенитет. Така че производството на неща в Австралия е добро не само за работните места и за икономиката ни, но има и отношение към националната сигурност", казва Албанезе.

Министърът на отбраната Ричард Марлес на свой ред посочва, че отбранителната стратегия, която е служила добре на Австралия в продължение на десетилетия, "вече не е подходяща за целта" и затова прегледът преформулира мисията на Австралийските сили за отбрана. А посоката на трансформация е такава, че да даде възможност на Камбера да може да постига „господство чрез сила или заплаха за използване на сила".

За тази цел докладът препоръчва шест приоритета, като се започва с разработването на програма за подводници с ядрен двигател, обявена по-рано в рамките на споразумението AUKUS със САЩ и Обединеното кралство.

Асиметрична война - стратегията на Тайван при инвазия на КитайТайпе и Вашингтон преговарят за създаване на


Като втора точка се препоръчва да се ускори придобиването на ударни ракети с голям обсег и производството на боеприпаси в Австралия. Страната също така иска да подобри сътрудничеството си в областта на отбраната с регионалните си съседи, особено в Тихия океан.

Техническите изисквания включват необходимостта от модернизиране на изтребителите F-35A Joint Strike Fighter и самолетите F/A-18F Super Hornet за работа с противокорабни ракетни системи с голям обсег.

Предишни промени в плановете на Австралия за закупуване на отбранителни продукти разгневиха някои от нейните съюзници, особено Франция. Париж остана с празни ръце, след като предишното правителство в Камбера отмени сделка за подводници на стойност 60 млрд. долара в полза на програмата AUKUS.