САЩ може да се окажат в дефолт на 1 юни, ако таванът на дълга не се повиши
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън предупреди, че САЩ може да се окажат в дефолт - невъзможност да изплащат дълга си - още на 1 юни, ако Конгресът не успее да повиши тавана му, пише BBC.
Йелън призовава Конгреса да действа "възможно най-бързо" за справяне с лимита от 31 трилиона долара. Достигането на тавана на дълга би означавало, че правителството не е в състояние да заема повече пари.
Президентът Джо Байдън свиква среща на лидерите на Конгреса по въпроса на 9 май.
Таванът на дълга е бил повишаван, удължаван или преразглеждан 78 пъти от 1960 г., посочва BBC
В настоящия случай републиканците в Камарата на представителите поискаха драстични съкращения на разходите и обръщане на някои аспекти от дневния ред на президента Байдън – включително неговата програма за опрощаване на студентски заеми и данъчни кредити за зелена енергия – в замяна на гласове за повишаване на тавана на дълга. Това от своя страна предизвика възражения от демократите в Сената и от президента Байдън, който каза миналата седмица, че въпросът „не подлежи на обсъждане“.
Президентът обаче е подложен на нарастващ натиск от бизнес групи – включително Камарата на Конгреса на САЩ – да обсъди предложенията на републиканците.
Дефолтът - който би бил първият в историята на САЩ – може да преобърне световните финансови пазари и да разбие доверието в САЩ като глобален бизнес партньор.
Експерти предупредиха, че неизпълнението на задълженията може също така да насочи САЩ към рецесия и да доведе до нарастваща безработица.
Това също би означавало, че САЩ няма да могат да заемат пари за изплащане на заплати на държавни служители и на тези във военната система, чекове за социално осигуряване или за други задължения, като плащания свързани с отбраната.
„От минали ситуации на безизходица с лимита на дълга знаем, че изчакването до последната минута за премахване или увеличаване на тавана може да причини сериозна вреда на доверието на бизнеса и потребителите, да повиши краткосрочните разходи по заеми за данъкоплатците и да окаже негативно влияние върху кредитния рейтинг на САЩ", казва Йелън в писмото си до членовете на Конгреса.
Йелън добавя, че е невъзможно да се знае със сигурност кога точно САЩ ще останат без пари.
Нейното съобщение дойде в същия ден, в който Бюджетната служба на Конгреса (CBO) съобщи, че има „значително по-голям риск Министерството на финансите да изчерпи средствата си в началото на юни“.
„Очакваната дата на изчерпване обаче остава несигурна, тъй като времето и сумата на събирането на приходи и разходите през следващите седмици са трудни за прогнозиране“, се казва в доклада на CBO.
Министерството на финансите планира да увеличи заема до края на тримесечието, завършващо през юни, на обща стойност около $726 млрд. - с около $449 млрд. повече от прогнозираното по-рано тази година. Длъжностни лица казват, че това отчасти се дължи на по-ниските от очакваните постъпления от данъци върху доходите, по-високите държавни разходи и паричния баланс в началото на тримесечието, който е по-нисък от очакваното.
В съвместно изявление в понеделник лидерът на демократичното мнозинство в Сената Чък Шумър и лидерът на демократите в Камарата на представителите Хакийм Джефрис заявиха, че САЩ „нямат лукса да чакат до 1 юни, за да приемат законопроект, чрез който да се избегне фалит и да се предотвратят катастрофални последици за икономиката и милиони американски семейства."
"Републиканците не могат да позволят на десния екстремизъм да държи нашата нация като заложник. От поколения Конгресът е вземал решения за разходите и приходите като част от годишния бюджетен процес, който в момента е в ход", се казва още в изявлението, в което се добавя, че някои крайни републиканци се опитват да наложат своя радикален дневен ред на Америка.
От страна на републиканците, председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти обвини президента Байдън, че е „отказал да си свърши работата“ и „заплашва да вкара нацията ни в първия ѝ фалит“.
„Часовникът тиктака“, каза Маккарти в изявление. „След три месеца бездействие на администрацията на Байдън, Камарата на представителите действа и има законопроект, който седи в Сената, докато говорим, който ще намали риска от дефолт. Сенатът и президентът трябва да се захванат за работа – и то скоро. "
В друго писмо, изпратено до членовете на Конгреса през януари, Йелън каза, че Министерството на финансите е започнало „извънредни мерки“, за да избегне ситуацията на неплатежоспособност.