Саудитска Арабия планира ръст на бюджетните разходи за първи път от три години насам, до рекордните 978 млрд. риала, или 261 млрд. долара за следващата 2018 г.

Това стана ясно по време на обявяването на бюджетната рамка на арабската страна за следващата година, представена от саудитското финансово министерство на събитие, проведено във вторник, предава Financial Times.

За сравнение, през настоящата година заложените разходи в бюджета достигат 926 млн. риала.

Увеличението на заложените разходи за първи път от три години идва в критичен момент за коронования принц Мохамед бин Салман, който консолидира своята власт, опитвайки се да прокара амбициозни реформи в консервативната страна.

Икономиката на Саудитска Арабия се задъхва през последите години, в резултат на драстичния спад в цените на петрола, настъпил през 2014 г. Това принуди саудитските власти да предприемат политика на съкращаване на разходите и да излязат на международните дългови пазари, в опит да финансират бюджетния си дефицит.

Саудитското финансово министерство обяви, че срокът за постигане на балансиран бюджет се измества от 2020 на 2023 г. Ходът идва, след като Международният валутен фонд препоръча на Саудитска Арабия да забави темпа на бюджетни съкращения, за да подхрани икономическия растеж.

Икономиката на арабската страна изпадна в рецесия през 2017 г. поради нисък добив на петрол и слаба увереност в частния сектор, който зависи от политиката на властите и бе тежко засегнат от стагнацията. Местното финансово ведомство предвижда икономически ръст през следващата година от 2.7%.

„Правителството реши, че сега може да харчи повече, поддържайки дефицит в заложените рамки, както и че може да постигне повече приходи, идващи от източници, различни от петрола“, каза финансовият министър Мохамед ал Джадаан.

„Затова балансираният бюджет бе изместен за 2023 г. Не бързаме“, добави финансовият министър.

Правителството посочва, че ще изхарчи допълнителни 83 млрд. риала от суверенния си инвестиционен фонд и 50 млрд. риала от други държавни агенции, докарвайки общите разходи до над 1 трилион риала през 2018 г.

Анализаторите на Capital Economics обаче смятат, че бюджетът за следващата година „вероятно ще разочарова тези, които са се надявали за значително разхлабване на политиката в подкрепа на икономиката“.

„Правителството има тясно поле за действие, за да осигури значителна подкрепа на икономиката през следващите 5 години“, посочват от Capital Economics.

„Въпреки че цените на петрола се повишиха значително, последващи мерки за съкращаване на разходите и фискална консолидация продължават да са необходими, ако властите искат да постигнат целите си“, добавят от компанията за проучвания.

През миналата седмица, Саудитска Арабия представи план за подкрепа на частния сектор в размер на 19 млрд. долара. Това е първата част от 3-годишния план на стимули на Мохамед ал Салман на стойност 200 мрлд. риала. Тази сума цели да балансира ситуацията в страната, на фона на мерките за съкращаване на разходите.

Инвестиционният климат в Саудитска Арабия обаче не е особено безоблачен, особено след като в страната имаше над 200 обвинения в корупция, насочени към бизнесмени и членове на кралската фамилия. Доста от тях реално са и най-големите инвеститори в арабската страна.