Си Дзинпин към милиардерите: Не сте всесилни!
Президентът на Китай Си Дзинпин отправи поредния "предупредителен изстрел" срещу международните инвеститори, които имат общ бизнес с китайски милиардери, съобщава Bloomberg.
Действията на правителството в Пекин недвусмислено показват, че дори и сред най-влиятелните магнати в Поднесебната империя недосегаеми няма.
В нагледен пример за това се превърна Йe Дзянмин, който ръководи енергийния конгломерат CEFC China Energy. Според финансовото издание Caixin, той е разследван от китайските власти за корупция, след като през ноември миналата година двама от неговите служители бяха арестувани в Съединените щати по обвинения в предлагане на подкупи на президента на Чад и на висши държавни служители в Уганда.
В замяна са поискани права за проучване и добив на петрол в полза на китайска компания, чийто профил много напомня на CEFC, според разследващите в САЩ. Компанията впоследствие опроверга информацията, като заяви, че няма инвестиции в Уганда, но така или иначе, акциите на фирмите от групата на Йe Дзянмин се сринаха на борсите в Китай, Хонконг и Сингапур.
CEFC China Energy отдавна има интереси на международната сцена, като една от най-впечатляващите й сделки беше осъществена миналата година с придобиването на 14% дял в капитала на руския петролен гигант Роснефт за сумата от 9 милиарда долара. Тепърва обаче предстои да бъде финализирана.
Китайската корпорация може да се похвали и с мащабни инвестиции в Източна Европа, и най-вече в Чехия, където притежава дялове в пивоварната Lobkowicz, издателската къща Еmpresa Media, футболния клуб "Славия Прага", авиокомпанията Travel Service и 50% от капитала на една от водещите инвестиционни и банкови корпорации в Чехия и Словакия J&T Finance Group.
През 2015 г. самият Йe Дзянмин беше назначен от чешкия президент Милош Земан за съветник по икономическата политика.
През 2017 г. дори се появиха слухове, че CEFC, в консорциум с чешки инвеститори, е готова да придобие от Time Warner медийната група Central European Media Enterprises (CME), която е собственик и на българската "БТВ медиа груп".
Цялата корупционна сага около CEFC се разигра, малко след като китайското правителство конфискува активите на застрахователния гигант Anbang Insurance Group и арестува неговия собственик Ву Дзяохуй, отново заради обвинения в корупция и финансови измами.
Според Трей Макарвър, съосновател на консултантската компания Trivium/China, която съветва чуждестранните компании как да орагнизират бизнеса си в Китай, всички тези корупционни скандали показват, че китайската политика е точно толкова непрозрачна за местните инвеститори и висши партийни функционери, колкото и за чужденците.
Защото и Ву, и Йе са успели да убедят доста хора в собствената си страна, че притежават "дебели връзки" с правителството.
Фактите обаче показват, че китайският президент Си Дзинпин е непоколебим в опитите да утвърди влиянието си и да постави под контрол финансовите рискове в страната. Някои от китайските милиардери, като президентът на Alibaba Джак Ма и основателят на Tencent Holdings Пони Ма, все още не са попаднали под ударите на властта, но за други падението беше светкавично и безпощадно.
До момента над милион и половина партийни функционери са задържани и разпитвани във връзка с провежданата от правителството кампания против корупцията. Според някои наблюдатели това е обикновена политическа саморазправа с противниците на Си Дзинпин, който се опитва да заздрави "хватката" си върху управлението.
Други са на мнение, че мерките са наложителни, с оглед на свръхзадлъжнялостта на много от китайските компании и растящото социално неравенство в страната. Факт е обаче, че някои от влиятелните бизнесмени в Поднебесната империя са и автори на законодателни инициатви.
В този списък влизат Пони Ма и създателят на автомобилния гигант Zhejiang Geely Holding Group Ли Шуфу.
Според икономиста Ху Дзиндоу от Пекинския технологичен университет, частните търговски взаимоотношения не оказват влияние върху политическите връзки с правителството, а за чуждестранните инвеститори и компании не е добра идея да се предоверяват на връзките си с един или друг китайски бизнесмен, защото никой от тях не е недосегаем.
По думите на Трей Макарвър от Trivium/China, зачестилите разследвания и антикорупционни кампании срещу водещи играчи от корпоративния свят в Китай имат за цел да предадат много ясно послание от властта към бизнеса - "Недейте да използвате партията, за да забогатявате. Забогатявайте в името на партията!"