Антибиотиците, които се разработват за борба със заплахата от устойчиви на медикаменти зарази, са твърде малко, показва доклад на Световната здравна организация.

Още по-обезпокоителното е, че скоростта на повишаващата се резистентност вероятно ще изпревари бавния процес по разработване на лекарствата.

Към май се разработват общо 51 антибиотика и 11 медицински продукта, произведени от естествени източници, показва докладът.

„Идеята е тези естествени продукти да заменят употребата на антибиотици, което може да помогне за преодоляване на проблема с резистентността“, казва Питър Бейер, автор на доклада и висш съветник в СЗО, цитиран от CNN.

На пръв поглед големият брой потенциални нови лекарства би трябвало да е достатъчен, но това не е точно така. Първо, само 33 от разработваните антибиотици атакуват патогени.

Тази година СЗО публикува списък с десетина „приоритетни патогена“: 12 отделни семейства бактерии, резистентни на антибиотици, които създават най-голяма заплаха за човешкото здраве.

Сред приоритетните патогени е и устойчивата на лекарства туберкулоза, която убива около 250 000 души по света всяка година, както и различни устойчиви на лекарства щамове - Acinetobacter, Pseudomonas и Enterobacteriaceae, които са отговорни за зарази в болници и старчески домове и сред пациенти, които се нуждаят от вентилатори и катетри.

От 33-те потенциални лекарства за лечение на приоритетни патогени само осем са иновативни медикаменти. Останалите 25 са просто модификации на съществуващи семейства антибиотици.

В най-добрия случай те биха послужили като краткосрочно решение, тъй като се очаква бактериите бързо да се приспособят и да станат резистентни към новите лекарства, съобщава СЗО.

„Трудно е да се каже защо компаниите разработват конкретни нови лекарства. Но като цяло много нови лечения не означават непременно напредък спрямо съществуващи медикаменти“, отбелязват авторите на доклада.

Лечението на туберкулоза изисква комбинирането на поне три антибиотика, но само седем от новите лекарства против заболяването са навлезли в етап на клинични изпитания. Скоро ще има сериозен недостиг на медикаменти за тази заразна болест, предупреждава докладът.

Същото важи и за грам-негативните патогени, които могат да причинят сериозни, често смъртоносни зарази, обикновено в болници или старчески домове. Грам-негативните бактерии имат по-сложни клетъчни стени от грам-положителните.

„Накратко, по-сложно е да се създаде нов антибиотик, който да може да проникне в сложна грам-негативна клетъчна стена и да остане вътре в бактерията“, казва Бейер.

На последно място СЗО отбелязва, че са малко и създаваните антибиотиците с орален прием. Те са необходими за „атакуването на критични приоритетни патогени и са достъпни в страните с ниски и средни доходи“, отбелязва Бейер.

За справяне с проблема със създаването на нови антибиотици СЗО и организацията The Drugs for Neglected Diseases initiative (DNDi) създават Глобално партньорство за изследване и развитие на антибиотици. Но само новите лекарства не могат да се преборят със заплахата от антибикробна резистентност.

СЗО работи също за подобряване на превенцията и контрола на заразите и в същото време създава ръководство за отговорна употреба на антибиотици.

„Винаги поискайте лекарски съвет, преди да вземете антибиотици и след това винаги следвайте съвета на лекар“, отбелязва Бейер.

Въпреки че рискът от напълно резистентна инфекция в САЩ е нисък, около два милиона души всяка година се заразяват с достатъчно резистентна бактерия, която е трудна за лечение. Всяка година над 20 000 души умират вследствие на подобни зарази.