Цените на петрола държат Русия в комфортната икономическа зона
Докато най-мощните производители на петрол в света обмислят по-нататъшни съкращения на доставките, Русия няма голям стимул за радикална промяна, тъй като приходите ѝ от енергоизточници са високи, цените на петрола са по-високи от прогнозите ѝ, а бюджетният дефицит на страната намалява, пише в свой анализ Reuters.
Министрите от ОПЕК+, която обединява Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, водени от Русия, се срещат в неделя във Виена. По време на срещата организацията ще обмисли дали да направи допълнителни съкращения на доставките на петрол, съобщават източници на информационната агенция.
Цените на суровия петрол се понижиха с 16% от края на септември, тъй като добивът в САЩ, най-големият производител в света, се задържа на рекордно високи нива. В същото време пазарът е загрижен за ръста на търсенето, особено от страна на Китай, който е вносител №1.
"Не виждам причини да променяме нещо радикално", заявява при условие на анонимност източник, близък до руското правителство, относно предстоящата среща на ОПЕК+, като добавя обаче, че все още има шанс за изненади.
Саудитска Арабия, Русия и други членове на ОПЕК+ вече поеха ангажимент за съкращаване на добива на петрол с 5,16 млн. барела дневно, или около 5% от дневното глобално търсене, в поредица от стъпки, започнали в края на 2022 г.
Зона на комфорт
Президентът Владимир Путин смята, че Русия не просто е оцеляла, а процъфтява въпреки най-строгите западни санкции, налагани някога на голяма икономика, включително ограничаване на цената на руския петрол до 60 долара за барел.
След свиването през 2022 г. руската икономика ще нарасне с около 3% през тази година, което е по-бързо от САЩ и еврозоната, сочат руските прогнози.
Стабилните световни цени на петрола през тази година и все по-широкото използване от страна на Москва на „сенчести флоти“ от танкери означава, че голяма част от руския петрол се търгува предимно над тавана, наложен от Запада.
Базираният в Москва независим петролен анализатор Алексей Кокин коментира пред информационната агенция, че цените на петрола са се понижили от "много комфортни" нива до "просто комфортни“:
"Ето защо изглежда, че няма особена нужда от резки движения за Русия. Оставянето на производствените ограничения в сегашния им вид е приемлив вариант".
Русия е заложила в бюджета си цена на сорта Уралс, водещия ѝ сорт петрол, от 4 788 рубли (53,36 долара) за барел през тази година. В петък цената му падна под определеното от Запада пределно ниво от 60 долара за барел на фона на повишаването на фрахтовите ставки, подхранвано от новите санкции на САЩ срещу корабособствениците и по-ниските световни цени на петрола. Въпреки това тя остана по-висока от 5000 рубли за барел, а във вторник отново надхвърля 60 долара за барел.
Приходи за Русия
Бюджетният дефицит на Русия намалява допълнително през миналия месец благодарение на по-високите цени на петрола, по-ниския курс на рублата и притока на тримесечни данъчни плащания.
Руският дефицит за първите 10 месеца на годината възлиза на 1,24 трилиона рубли (13,45 млрд. долара), или 0,7% от брутния вътрешен продукт (БВП). Това е далеч по-добре от първоначалните очаквания за дефицит от 2,93 трилиона рубли, или 2% от БВП за 2023 г.
Приходите от нефт и газ през октомври се увеличават с 27,5% спрямо година по-рано, въпреки че за първите 10 месеца на годината те са намалели с 26,3%.
Но делът на продажбите на енергия в постъпленията във федералния бюджет - който преди надхвърляше 50% от общите бюджетни приходи - драстично намалява. През 2022 г. той възлиза на 41,6% от общите бюджетни приходи, докато през януари-септември тази година продажбите на нефт и газ представляват 28,3% от общите постъпления в размер на 19,73 трилиона рубли (220 млрд. долара).
Русия остава суперсила в областта на природните ресурси
По всичко личи, че Русия остава суперсила в областта на природните ресурси. Страната е на първо място по продажба на зърно в света, а едновременно с това изнася торове и други селскостопански суровини. Другите ѝ основни източници на бюджетни приходи са данъкът върху добавената стойност, извънредният данък в размер на 300 млрд. рубли, както и други допълнителни данъци.
"Руският бюджет е по-чувствителен към цените на петрола и обменния курс на рублата, отколкото към добива на петрол, така че страната ще е склонна да подкрепя настоящите цели за добив на петрол, докато суровината се търгува между 75 и 100 долара за барел", смята Роналд Смит, старши анализатор на BCS World of Investments в Москва.