МАЕ повишава прогнозите си за ръста на търсенето на петрол
Във вторник Международната агенция по енергетика (МАЕ) повиши прогнозите си за ръст на търсенето на петрол за тази и следващата година на фона на забавянето на икономическия растеж в почти всички големи икономики. Въпреки това прогнозата ѝ за 2024 г. остава много по-ниска от тази на групата на производителите ОПЕК.
Базираната в Париж организация заявява, че пазарът може да има излишък в началото на 2024 г., след като до края на годината е поддържал "значителен дефицит" благодарение на доброволните съкращения от страна на Саудитска Арабия и Русия, които продължават до края на декември.
"Засега, при положение че търсенето все още превишава наличните доставки, навлизайки в зимата на Северното полукълбо, пазарните баланси ще останат уязвими към повишените икономически и геополитически рискове – нестабилността ще продължи", заявява МАЕ в месечния си доклад.
Петролът поевтиня до около 82 долара за барел за сорта Брент от достигнатия през септември 2023 г. връх от близо 98 долара. Опасенията за икономическия растеж и търсенето оказаха натиск върху цените, въпреки подкрепата на съкращенията на доставките от страна на ОПЕК и нейните съюзници, както и на конфликтите в Близкия изток, припомня Reuters.
МАЕ се присъединява към Организацията на страните износителки на петрол, като повишава прогнозата си за ръст на търсенето на петрол за 2023 г. То е подкрепено от устойчиви доставки от САЩ и рекордно търсене от Китай през септември, посочва МАЕ.
През 2023 г. организацията очаква световното търсене да нарасне с 2,4 млн. барела дневно, което е повече от предишната прогноза за 2,3 млн. барела дневно и доближава мнението ѝ до това на ОПЕК. Организацията на държавите производителки в понеделник повиши прогнозата си до 2,46 млн. барела дневно.
Забавяне
За 2024 г. МАЕ повишава прогнозата си за ръст на търсенето на петрол до 930 000 барела дневно от доскоро прогнозираните 880 000 барела. Очакванията са подкрепени от надеждите за намаляване на лихвените проценти и от неотдавнашния спад на цените на суровия петрол, заявяват от МАЕ, която играе ролята на енергиен съветник на индустриализираните държави.
Това все още е доста под прогнозата на ОПЕК за 2,25 млн. барела дневно. Разликата - 1,32 млн. барела дневно - се равнява на около 1% от дневното потребление на петрол в света и е по-голяма от дневното производство на член на ОПЕК като Либия.
През последните години ОПЕК и МАЕ се сблъскват по редица въпроси като дългосрочните перспективи за търсенето на петрол и необходимостта от инвестиции в нови доставки.
МАЕ отдава забавянето на търсенето, очаквано през 2024 г., да настъпи, тъй като "последната фаза на пандемичния икономически подем се разсейва и напредването на повишаването на енергийната ефективност, разширяването на електромобилния парк и структурните фактори отново се утвърждават".
Перспективите за 2024 г. ще бъдат в центъра на вниманието на следващата среща ОПЕК+ на 26 ноември. Съществуващото споразумение на групата ограничава доставките до 2024 г., а допълнителните доброволни съкращения от страна на Саудитска Арабия и Русия продължават до края на декември.