Как сделките на Exxon и Chevron променят трансатлантическия петролен пейзаж
Според инвеститори перспективата Exxon Mobil или Chevron да купят европейски големи компании от сектора се е отдалечила, след като двете водещи американски петролни компании обявиха големи придобивания, насочени към Северна и Южна Америка този месец.
Спекулациите, че Chevron и Exxon може да се опитат да купят конкурентите си BP и Shell, се засилиха през последните две години, тъй като европейските лидери не постигаха добри резултати в сравнение със своите американски конкуренти, пише Reuters.
Инвеститорите „наказват“ европейските компании за насочването им към възобновяеми енергийни източници и нисковъглеродна енергетика, като същевременно „възнаграждават“ американските компании за фокуса им върху добива на нефт и газ, който доведе до рекордни печалби през миналата година.
Петролната индустрия за последен път преминава през епоха на голяма консолидация в края на 90-те години на миналия век, когато Exxon, Shell, BP и френската TotalEnergies се сливат със свои конкуренти, за да създадат огромни интегрирани компании. Придобиванията са следствие от срива на цените на петрола, който отслабва много от тях.
Днес големите компании разполагат с купища парични средства, след като скокът на цените на енергията, свързан с войната в Украйна, доведе до рекордно високи печалби през миналата година. Вместо да поемат риска да инвестират в проучване и разработване, Exxon и Chevron купуват компании, за да увеличат производството си, и се фокусират върху финансовата дисциплина и ползите за акционерите.
Exxon, най-големият производител на петрол в САЩ, обявява на 11 октомври, че придобива Pioneer Natural Resources в сделка с всички акции на стойност 59,5 млрд. долара, която ще го превърне в най-големия производител в най-голямото петролно находище в САЩ и ще му осигури десетилетие на евтин добив.
Акциите на BP спадат с 2% в понеделник, часове след като Chevron обявява, че купува американския си конкурент Hess за 53 млрд. долара.
Високопоставен източник от бранша, както и анализатори и инвеститори отхвърлят всякаква възможност за предстояща покупка на европейски конкуренти от САЩ, посочва още информационната агенция.
"Голямо придобиване като това Chevron да купи ВР сега е малко вероятно. То просто би било твърде голямо, а Chevron ще бъдат с вързани ръце за няколко години след придобиването на Hess", казва Тайлър Тебс, управляващ директор в MKP Advisors, специализирана консултантска агенция, като добавя, че Exxon е в подобно положение след сделката с Pioneer.
Преувеличена отстъпка
Неочакваната оставка на главния изпълнителен директор на BP Бърнард Клуни миналия месец излага компанията на риск от поглъщания, казва анализаторът на Exane BNP Paribas Лукас Херман, добавяйки, че ВР се търгува с "преувеличена отстъпка" спрямо американските си конкуренти, което я прави потенциално изгодна за придобиване.
Пазарната капитализация на BP в понеделник е около 113 млрд. долара, докато тази на Shell възлиза на 220 млрд. долара. Пазарната капитализация на Chevron е 318 млрд. долара, а на Exxon - 440 млрд. долара.
Акциите на Shell и BP се представят по-слабо от тези на американските им конкуренти, откакто европейските компании намаляват дивидентите си, след като в началото на 2020 г. се разрази епидемията от COVID-19 и след като някои инвеститори се притесниха за въздействието върху печалбите на пренасочването на инвестициите към нисковъглеродни дейности, които осигуряват по-ниска възвръщаемост от изкопаемите горива, посочва още Reuters.
Въпреки че BP и Shell имат големи предприятия за добив на нефт и газ, рафиниране, търговия на дребно и търговия, които биха могли да се впишат добре в дейността на Chevron и Exxon, много от техните операции в областта на възобновяемите енергийни източници не биха представлявали интерес за американските компании, заявяват трима инвеститори. Комбинация от такъв мащаб би била сложна и от регулаторна и антитръстова гледна точка.
Едновременно с това Европейският съюз има по-стриктни правила от правителството на САЩ по отношение на алтернативните бизнес модели на изкопаемите горива, които трябва да се приемат от петролните и газовите компании.
Някои европейски инвеститори също призовават енергийните компании да променят бизнес моделите си, за да помогнат за справяне с изменението на климата. Други акционери, търсещи краткосрочна възвръщаемост, настояват за връщане на фокуса върху нефта и газа, което принуждава в крайна сметка Shell и BP да намалят целите си за енергиен преход.