Q2 2023: Отстъплението на петролните гиганти
Една от най-големите петролни компании – BP, отчете близо 70% спад на печалбата си за второто тримесечие на годината поради по-ниските цени на изкопаемите горива, което е отражение на тенденция, наблюдавана в цялата енергийна индустрия, съобщава CNBC.
Британският енергиен концерн обяви печалба за второто тримесечие в размер на 2,6 млрд. долара, докато анализаторите очакваха тя да бъде в размер на 3,5 млрд. долара. За сравнение, през първото тримесечие на годината печалбата на BP е 4,96 млрд. долара, а през второто на 2022 - 8,5 млрд. долара.
В същото време BP увеличава дивидента си с 10% до 7,27 цента на обикновена акция. Енергийният гигант също така заявява, че ще изкупи обратно свои акции за 1,5 млрд. долара през следващите три месеца.
Но BP не е изключение, а по-скоро затвърждава цялостното впечатление, че големите петролни компании не успяват да достигнат високите печалби, отчетени през същия период на миналата година, на фона на по-ниските цени на суровините.
Отстъплението на петролните гиганти
Миналия четвъртък британският петролен гигант Shell също отчете рязък спад на печалбата за второто тримесечие на годината, позовавайки се на по-ниските цени на изкопаемите горива и маржовете на рафиниране.
Shell отчита коригирана печалба в размер на 5,1 млрд. долара, което не отговаря на очакванията на анализаторите за 6 млрд. долара. За същия период на миналата година петролният гигант отчита коригирана печалба от 11,5 млрд. долара, а за първите три месеца на тази година - 9,6 млрд. долара.
Shell увеличава тримесечния си дивидент с 15% до 0,33 долара на акция, обявявайки обратно изкупуване на акции на стойност 3 млрд. долара - програма, която се очаква да приключи през следващите три месеца.
"В крайна сметка ние имаме балансирана стратегия за енергиен преход. Това, към което се стремим, е да можем да правим правилните неща сега и в бъдеще - както за нашите акционери, така и за планетата", коментира главният изпълнителен директор на Shell Ваел Саван пред CNBC.
Френската петролна компания TotalEnergies също отчита по-слаби от очакваните резултати с коригирана нетна печалба за второто тримесечие в размер на 5 млрд. Това е 49% спад в сравнение с огромната печалба, която компанията регистрира през същия период на миналата година.
Главният изпълнителен директор на TotalEnergies Патрик Пуян коментира, че "солидните" приходи на компанията са постигнати в "благоприятна, но усложняваща се петролна и газова среда".
Норвежкият петролен и газов гигант Equinor пък съобщава за 57% спад на печалбата за второто тримесечие на годината.
„Петте най-големи западни петролни компании са натрупали обща печалба от близо 200 млрд. долара през 2022 г., когато цените на изкопаемите горива се повишиха след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. От своя страна Shell отчете рекордна годишна печалба от почти 40 млрд. долара, а BP - 27,7 млрд. долара за цялата 2022 г., което също е рекорд за компанията. Цените на петрола и природния газ обаче бяха подложени на натиск през първата половина на 2023, тъй като глобалните икономически сътресения надделяха над фундаменталните фактори, свързани с търсенето и предлагането“, припомня CNBC.