Войските на руската паравоенна групировка Вагнер, които преминаха в Беларус след прекратения бунт миналия месец, няма да се върнат да се бият в Украйна и ще останат в Беларус, за да обучават местни войски.

„Направихме много за Русия. Това, което сега се случва на фронта, е позор. Ние не искаме да участваме в това“, казва лидерът на Вагнер Евгений Пригожин в първата си появя, откакто войските му тръгнаха към Москва миналия месец, пише Politico.

Изданието се позовава на видеоклип, заснет с мобилен телефон, в който Пригожин говори на тълпа от мъже, които изглеждат като бойци на Вагнер и избухват многократно в аплодисменти и възгласи.

„Затова взехме решение да останем в Беларус за известно време. В този период ние ще превърнем беларуската армия във втората най-мощна в света“, продължава Пригожин.

Той намеква, че войските му по-късно могат да отидат в Африка. Вагнер е активен в Мали и Централноафриканската република.

Заместникът на Пригожин, Дмитрий Уткин, прави следното изказване: „Това не е краят. Това е началото. Най-голямoто изпитание в света ще започне много скоро“, казва той, преди да превключи на английски: „Добре дошли в ада“.

Путин започна корпоративното поглъщане на „Вагнер“ Опитите да хване юздите на компаниите на Пригожин ще бъдат изпитание за силата на руския президент

След месеци на напрежение с руското военно ръководство, Пригожин обърна войските си срещу руските власти миналия месец.

Той поведе хората към югозападния град Ростов на Дон, а после се отправи към Москва, но спря преди да стигне до руската столица, сключвайки сделка с Кремъл и беларуския диктатор Александър Лукашенко. Според нея бойците на Вагнер са пощадени от съдебно преследване в Русия, ако Пригожин и хората останат в изгнание в Беларус.

Няколко дни по-късно Пригожин публикува гласово съобщение в социалните медии, за да благодари на поддръжниците на прекратения бунт, като същевременно сигнализира, че Минск е предложил варианти неговите войски да продължат да действат от Беларус.

Оттогава има противоречиви съобщения за местонахождението на Пригожин. Лукашенко първоначално потвърди, че той се е появил в Беларус три дни след бунта, на 27 юни, преди по-късно да каже, че всъщност не е бил там - и дори може да е в Русия.

Миналата седмица Кремъл съобщи, че шефът на Вагнер е бил в Москва на 29 юни, където се е срещнал с руския президент Владимир Путин заедно с други командири на Вагнер.