Мащабите на паниката около евентуален брекзит без сделка, която обхваща големите компании, привличат все по-голямо внимание след поредицата действия, предприети с цел ограничаване на пораженията - сигнал, че корпоративна Великобритания вече губи търпение от патовата ситуация, до която доведоха действията на правителството и парламента на страната.

Сър Джеймс Дайсън - милиардерът, който подкрепя брекзит, нанесе поредния удар на правителството, като обяви, че мести централата на компанията си в Сингапур, като този негов ход предизвика сериозни критики.

Решението на Дайсън да изнесе централата си от Великобритания дойде в ден, в който редица известни компании разкриха какви мерки са предприели, за да смекчат ефекта от хаотичното напускане на ЕС:

• От P&O обявиха, че цялата й флота от фериботи, които се движат през Ламанша, ще бъдат регистрирани наново под кипърски флаг.

• Sony потвърди, че мести европейската си централа от Лондон в Амстердам.

• Главният изпълнителен директор на луксозната марка производители Bentley заяви, че компанията се запасява с части и описа брекзит като “убиец”, който заплашва рентабилността на неговата компания.

• Търговците на дребно Dixons Carphone и Pets at Home обявиха планове за увеличаване на доставките в случай на хаос по британските пристанища.

P&O, която започва съществуването си като Peninsular and Oriental Steam Navigation през 1837 г., обяви, че всичките й шест ферибота, които плават през Ламанша, ще бъдат регистрирани в Кипър, за да може компанията да продължи да се възползва от европейските данъчни отстъпки.

От Sony потвърдиха, че сливат базираното си в Лондон европейско подразделение с новосъздадено дружество в Амстердам, което ще се превърне в новата централа на компанията за Европа.

Шефът на Pets at Home - най-голямата компания за стоки, свързани с домашните любимци във Великобритания, обяви, че компанията е започнала да се запасява с основни стоки, в това число котешка храна, тъй като “не искаме семействата да свършат храната за своите домашни любимци“ след 29 март.

Джеймс Дайсън не присъства на медийното събитие, на което неговата компания обяви преместването на централата си в Сингапур.

Дайсън, който бе сред лидерите на кампанията за напускане на ЕС и призоваваше министрите да си тръгнат без сделка, казвайки “те ще дойдат при нас ”, не обясни защо мести централата на основаната през 1991 г. от него компания извън Великобритания.

Новият най-богат британец спечели 3 млрд. долара за денДнес 71-годишният Дайсън вече притежава 13.8 млрд. долара

Главният изпълнителен директор на Dyson Джим Роуън заяви, че преместването няма нищо общо с брекзит и е свързано с “обезпечаването на бизнеса в бъдеще”.

Говорителка на 71-годишния милиардер заяви, че той ще “продължи да разделя времето си между Сингапур и Великобритания, тъй като бизнесът го налага ”.

Неговата компания има 4 500 служители във Великобритания от общо 12 000 в световен мащаб. Преместването на централата пък няма да се отрази на работните места във Великобритания.

Дайсън не е първият поддръжник на брекзит, който обръща гръб на Великобритания след референдума. Сър Джим Ратклиф, който доскоро бе най-богатият човек на Острова, планира да се премести в Монако, пише Guardian.

Поредицата от тези изявления на компании изпраща ясно и просто послания - “Брекзит без сделка трябва да бъде изключен от плановете незабавно,” според Каролин Феърбеърн, генерален директор на Конфедерацията на британската индустрия.

“Това е единственият начин да се спрат необратимите поражения и да се възстанови бизнес доверието.”

Тереза Мей заяви вчера, че отказва да изключи опцията брекзит без сделка, докато се опитва да убеди депутатите, че единственият начин да се избегне хаотично излизане от ЕС е като подкрепят нейните предложения. Това нейно изказване опроверга твърдението на финансовия министър Филип Хамънд, който миналата седмица заяви, че брекзит без сделка няма да фигурира като опция.

Особено притеснително е, че компаниите бяха оставени “в неведение” относно брекзит и са принудени да активират аварийните си планове за 29 март, заяви Клеър Уокър от Британската търговска камара.

Главният изпълнителен директор на Bentley Ейдриън Холмарк заяви, че производителят на луксозни автомобили е на път да излезе на печалба през тази година, но това няма да се случи при твърд брекзит. Той също така каза, че спирането на производството в завода в Крю ще струва на притежаваната от Volkswagen компания милиони дневно.

“Брекзит е убиецът тук,” каза Холмарк пред Ройтерс. “Ако се стигне до твърд брекзит ... това би ни засегнало тази година, тъй като имаме потенциала да излезем на печалба.”

От Dixons Carphone обявиха вчера, че си сътрудничат със своите доставчици по резервен план за увеличаване на стоковите запаси от телевизори и лаптопи. “Не можем да изключим някаква форма на нарушаване на доставките,” заяви финансовият директор на Dixons Джони Мейсън.

“Ако има, ние сме възможно най-подготвени. Някои доставчици внесоха допълнителни стоки в страата, така те са по-близо до нас.”