WSJ: Стагниращата икономика на Европа изостава от САЩ
През последните три месеца на миналата година икономиката на Европа отбеляза стагнация, което задълбочи разделението с процъфтяващата икономика на САЩ.
Американската икономика се разширява стабилно и се радва на най-силното си представяне спрямо еврозоната от 2013 г. насам - с изключение на периода през пандемията.
Един от факторите, които заплашват да окажат допълнително влияние върху европейската икономика, е близостта ѝ до геополитически огнища на напрежение, пише The Wall Street Journal.
Войната на Русия с Украйна доведе до рязко покачване на цените на енергията през 2022 г., което засегна европейските производители.
Кризата в Близкия изток, която блокира товарния трафик през Червено море, увеличава разходите на европейските вносители и нарушава веригите за доставки. САЩ остават незасегнати от това, тъй като разполагат с алтернативни маршрути за стоките, идващи от Азия, посочва още WSJ. Въпреки това компании като Tesla с фабрики в Европа се сблъскаха с проблеми по веригите за доставки, свързани със ситуацията в Червено море.
По отношение на фондовите пазари, Европейският индекс Stoxx 600 е нараснал с 12,64% през миналата година, което е малко повече от половината от резултатите на S&P 500, който скочи с 24,23% за същия период.
Статистическата агенция на Европейския съюз съобщи, че брутният вътрешен продукт в еврозоната е останал непроменен през последните три месеца на миналата година. Това се случва след спад през трите месеца до септември.
През 2023 г. Евростат отчита ръст от едва 0,5%, докато икономиката на САЩ се радва на 2,5%.
Европейските политици не очакват стагнацията в производството да продължи дълбоко през 2024 г. Вместо това те виждат засилване на активността, тъй като заплатите ще нарастват по-бързо от цените, обръщайки спада на реалните доходи, последвал войната в Украйна и скока на сметките за енергия и храна.
"Имаме условия за възстановяване, които започват да се проявяват. Не предполагам, че то ще се ускори радикално, но от това, което виждаме, то си идва на мястото", заяви президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард в четвъртък.
В помощ на Европа е фактът, че цените на енергията спадат от високите стойности след инвазията по-бързо, отколкото политиците очакваха. Това би трябвало да спомогне за увеличаване на разходите на домакинствата за други стоки и услуги и за намаляване на разходите на силно затруднените европейски фабрики, отбелязва WSJ.
С намаляването на инфлацията се очаква ЕЦБ да понижи основния си лихвен процент по-късно тази година, което също ще раздвижи растежа, като намали натиска върху разходите.
Въпреки това еврозоната е изправена и пред нови заплахи, главно от конфликта между Хамас и Израел на 7 октомври. Нарушенията в корабоплаването в Червено море рязко повишиха разходите за превоз и доведоха до закъснения за европейските производители.
По-нататъшно изостряне на конфликта може да забави очакваното възстановяване.
В края на миналата година Германия се класира най-слабо от големите европейски икономики, като през последното тримесечие производството ѝ намаля.
Германската икономика се свива с 0,3% през последното тримесечие, повлечена от спада на инвестициите в строителството, машините и оборудването, съобщава статистическата агенция на страната.
Въпреки това, тъй като през второто и третото тримесечие БВП беше в застой, най-голямата икономика в еврозоната успя да избегне поредната техническа рецесия - две последователни тримесечия на спад.
Това се очаква да бъде краткотрайно, тъй като институтът Ifo прогнозира спад на БВП с 0,2% през първото тримесечие на 2024 г.
"Частното потребление, на което разчитат оптимистите, е разочароващо", казва икономистът на Commerzbank Йорг Крамер.
Александър Крюгер, икономист в Hauck Aufhaeuser Lampe, отбелязва, че икономическото производство в Германия не е по-високо, отколкото преди четири години. "Липсата на растеж е на мода в тази страна", казва той.
Въпреки прогнозата, която в най-добрия случай вещае стагнация през следващите тримесечия, Томас Гитцел от VP Bank отбелязва, че намаляването на инфлацията има и положителна страна
Индексът на потребителските цени се очаква да се върне към целта на Европейската централна банка от 2% до средата на годината, съобщава Reuters.
"Това ще даде на европейските парични власти пространство за маневриране за намаляване на лихвените проценти. Ще бъде от полза за компаниите и потребителите, но най-вече за боледуващата строителна индустрия", казва Гитцел.
Централната банка на Германия, Bundesbank, очаква растежът бавно да се възстанови през тази година, като прогнозира, че до 2024 г. икономиката ще нарасне с 0,4%.
Докато италианската икономика се разшири леко, френската отбелязва спад за второ поредно тримесечие.
За разлика от това Испания завърши годината с още едно силно тримесечие и достигна темпа на растеж на САЩ през цялата 2023 г. Това се дължи на рязкото нарастване на международния туризъм, след като бяха премахнати последните ограничения от пандемията.