Швейцария днес се провеждат парламентарни избори, а според социологическите проучвания се очаква „зелена вълна“, която има потенциал да доведе до най-сериозната промяна в политическия климат на страната в най-новата ѝ история.

На днешните парламентарни избори се очаква спад в гласовете за доминиращата популистка Швейцарска народна партия и засилване на подкрепата за Зелените.

Младите хора в Швейцария през последните месеци организираха често походи срещу климатичните промени, най-големият от които беше в Берн през септември. В него взеха участие 100 000 души.

Другата основна тема, доминираща новините в седмиците преди изборите, са сложните отношения на страната с ЕС. Швейцария от четири години работи по нова сделка, с която да се предефинира партньорството с блока.

Швейцарската народна партия, която многократно беше обвинявана за анти-мигрантската си позиция, вероятно ще остане най-голямата партия в парламента, като според анкетите ще получи малко повече от 27% от вота.

Това все пак би било загуба за ШНП, която взе 29% от гласовете пред четири години. Данните от обществените допитвания показват, че климатичните промени и миграцията са основните теми, които интересуват швейцарския електорат.

Зелената партия, която спечели едва 7% от вота на изборите през 2015 г., сега се очаква да получи над 11% от бюлетините. Зелените либерали, друга партия с позиции за опазване на природата, която се застъпва и за либертариански икономически политики, също очаква увеличение на електората си от 5% на 7%.

Според политическата система на Швейцария днешният вот ще избере 200 депутати в долната камара на парламента и 46 сенатори в горната, които са с мандат от четири години. Също така трябва да бъде назначен Федерален съвет, което обаче ще стане на 11 декември.

Така наречената „магическа формула“ на Швейцария гласи, че седемте поста в съвета ще бъдат разделени между четирите водещи партии. В момента шест от местата в кабинета принадлежат на ШНП и Социалистическата партия, а Християндемократическата партия държи последния пост.

Президентството на страната се сменя всяка години на ротационен принцип.