Организацията ЮНЕСКО поддържа списък с обекти - световно наследство, които отразяват културата, традициите, ценностите и забележителностите на страните от цял свят. Някои свидетелстват за изгубени цивилизации, докато други имат вдъхновяваща природна красота. През последните години ЮНЕСКО разшири каталога, като включи повече примери за традиционните култури от целия свят.

От Architectural Digest правят преглед на някои забележителни, но по – слабо известни обекти, които си заслужава да посетите още това лято. Вижте ги:

Доломитите (Италия)

Разбира се, когато става въпрос за италианска красота, всеки се сеща за великолепието на Рим, Флоренция, Венеция и крайбрежието на Амалфи. И все пак красотата на страната не свършва там. По-на север, в планинската верига Доломити, природната красота е зашеметяваща, а през 2009 г. ЮНЕСКО определи района и 18-те му върха като обект на световното културно наследство.

Национален парк Улуру – Ката Тиута (Австралия)

Макар да изглежда като пейзаж от Марс, австралийският национален парк Улуру-Ката Тиута се отличава с един най-драматичните пейзажи на планетата. Смята се, че скалните образувания принадлежат към някои от най-старите човешки общества в нашата история.

Национален парк Игуасу (граница на Бразилия и Аржентина)

Националният парк "Игуасу" се намира на границата между Бразилия и Аржентина, където река Игуасу се крие от величествени каскади и пръски вода от заобикалящия пейзаж.

Десетте най-забавни държави в светаЕто къде да отидете на следващото си приключенско пътуване

Исторически селища Ширакава – го и Гокаяма (Япония)

Традиционните села са оцелели в този отдалечен планински район на Япония. Къщите в стил "Гашо" са разположени в естествена среда, пренасяща ни векове назад.

Селище на маите на Копан (Хондурас)

Грандиозните руини на Копан разказват за величието и мистерията на империята на маите с техните стъпаловидни пирамиди и йероглифи.

Старият Дубровник (Хърватия)

Селището на Далматинското крайбрежие на Хърватия е пример за готическа, възрожденска и барокова архитектура.

Лонг Бей (Виетнам)

Лонг Бей при залива на Тонкин включва повече от 1600 острова и островчета, които са преобладаващо диви и недокоснати. Островите и варовиковите образувания се виждат най-добре от лодка.

Планините Блу и Джон Кроу (Ямайка)

Този залесен планински район в Ямайка е известен не само с естествената си красота и биологично разнообразие, но и като това, че са убежище за поробени местни племена.

Голямата речна долина (Кения)

Те са дом на изключителна популация на фламинго, пеликани, черни носорози, жирафи, лъвове, гепарди и диви кучета. Ефективното управление на екосистемите ще гарантира, че този обект ще остане в списъка на световното наследство.

Архитектурните произведения на Ле Корбюзие (Аржентина, Белгия, Франция, Германия, Индия, Япония и Швейцария)

Друг нов обект в списъка на ЮНЕСКО са 17 примера за работата на архитект Льо Корбюзие. С обекти в седем страни, ранният модернизъм на твореца включва Chapelle Notre Dame du Haut във Франция и Националния музей на западното изкуство в Япония.

Antequera Dolmens (Испания)

Този обект датира от 3 век пр.Хр и съставлява пет момунета от Неолитната и Бронзова епоха.

Църквите на мира в Явор и Свидница (Полша)

Църквите на мира в Явор и Свидница датират от средата на 17-и век. Тази невероятна дървена архитектура е построена за протестанти, живеещи в католическа монархия.