Детският мозък се развива с подарък преживяване, а не вещ
Да подарите на децата си преживявания и време, а не вещи, е добре за мозъка им, съобщава T+L.
По време на проучване от 2017 г., публикувано в The Journal of Social and Personal Relationships, са анкетирани близо 500 жени на възраст между 18 и 93 години. Те са помолени да отговорят на въпроса „Повечето хора се чувстват обичани, когато…“
И най-популярните отговори нямат нищо общо с получаването на материална вещ.
„Нашето изследване установи, че микромоментите на позитивност, като мила дума, гушкане с дете или показване на състрадание, карат хората да се чувстват най-обичани“, посочва един от авторите на изследването д-р Зита Оравец, професор по човешко развитие и семейни изследвания в Университета на Пенсилвания.
Според автора-психолог Оливър Джеймс, когато подарите вещ на дете на двегодишна възраст, то ще бъде погълнато от кутията, в която се намира тя.
„Подобно е при децата и пътуванията. Трябва да им позволим да открият собствените си начини за намиране на чудеса в обкръжението си“, съветва Джеймс.
Освен стимулиране на усещането за дългосрочно щастие, ваканциите могат да направят децата и по-умни, смята детският психолог д-р Марго Съндърланд, според The Telegraph.
„Това, което е по-малко известно, е, че (ваканциите) могат също така да насърчат развитието на мозъка при децата“, казва тя. И обяснява, че по време на семейни пътувания се упражняват части от мозъка, които са неактивни у дома.
„Когато заведете детето си на ваканция, вие подкрепяте неговия изследователски порив, който е жизненоважен. В зряла възраст той се изразява в способността да се генерират идеи, което е от съществено значение, например, за успешния предприемач,“ допълва Съдърланд.
13 неща, които психически устойчивите родители не правятОтлеждането на психически устойчиви деца, които са подготвени да се справят с предизвикателствата на реалния живот, изисква родителите да се откажат от нездравословните, но въпреки това популярни родителски практики, които лишават децата им от психическата сила
Оливър Джеймс на свой ред посочва, че ваканциите „физически ни отстраняват от нашето ежедневие, изпълнено със стрес, където всички са фокусирани върху постигането на целите си. Те са моментите, в които можем да се отпуснем и да играем заедно. "
Това време е „изключително важно човешко преживяване, особено за децата, но и за възрастните. Без него животът е много празен и му липсва радост“, добавя той.
„Децата виждат света по различен начин“, казва Джеймс за плюсовете на пътуването с тях. „Например фактът, че френските кафенета разполагат с Orangina вместо с Fanta е очарователен за тях и те се връщат към подобни детайли дълго след като приключи ваканцията.“