През пролетта на 2010 г., когато капиталовите пазари в САЩ все още се възстановяват от световната финансова криза, един 27-годишен юрист със склонност към рискови инвестиции "ближе раните" си, след поредица от неуспешни сделки.

Но въпреки това мъжът, който се подвизава с псевдонима Throwaway в социалната мрежа Reddit, имал предчуствие и бил оптимист за бъдещето на борсовите индекси в дългосрочен план, пише Marketwatch.

"Тогава имах позитивни очаквания за икономиката и бях сигурен, че Федералният резерв и президентът Барак Обама няма да допуснат фалит на някои от големите търговски и инвестиционни банки. Не знаех обаче докъде ще паднат индексите и колко дълго ще се задържат на дъното", пише Throwaway в един от своите постове.

Убеден в прогнозата си, той изтеглил всичките си спестявания и ги вложил в един от най-рисковите инструменти на пазара. Борсовият спекулант твърди, че купил дялове от борсово търгуваните фондове Direxion Daily Financial Bull 3X и Direxion Daily S&P 500 Bull 3x на обща стойност 170 000 долара.

"Когато направих поръчката, бях наясно, че инвестицията е изключително рискова и че мога да загубя цялата сума. Оказа се обаче, че съм бил прав в преценката си. Освен това бях още млад и можех да си позволя да спестявам повече", казва още Throwaway.

ETF-ите, в които той е инвестирал, умножават възвръщаемостта на следвания от тях актив (в случая S&P 500 и акциите на финансовите компании на Уолстрийт) с използването на различни деривативни инструменти. Тоест, ако S&P 500 се повиши с 1%, дяловете на Direxion Daily S&P 500 Bull 3x ще поскъпнат с 3%. Разбира се, загубите се мултиплицират по същия начин, което значително увеличава нивото на поетия риск.

Но инвеститорът Throwaway, който в момента работи като консултант в Тексас, твърди, че е свикнал с "ярките провали", когато става въпрос за инвестиции.

"Цялата ми инвестиция в Lehman Brothers потъна. Две от петролните компании, в които инвестирах преди финансовата криза, обявиха банкрут. Задържах вложенията си в борсово търгуван фонд, базиран на природния газ, твърде дълго, точно когато цените започнаха да падат през 2011 г. Това бяха тежки уроци, които ме научиха да прибирам печалбите и да ограничавам загубите си навреме", разказва той пред Marketwatch.

Днес обаче позициите му в рисковите ETF-и от 2010 г. по никакъв начин не изглеждат катастрофални. Първоначалната инвестиция от 170 000 долара вече е на стойност около 1.5 милиона долара.

По думите му единствената спекулативна позиция в неговия портфейл са акциите на стрийминг платформата Roku, но техният дял е малък. Всичко останало е разпределено в индексни фондове и акции на Berkshire Hathaway.

"Имах голям късмет, че не загубих всичко. Не бих взел същите решения днес, когато съм почти на 40 г., със съвсем различни приоритети и апетит към риска", казва още Throwaway.

И въпреки че все по-често му минава мисълта да затвори позициите си, той все още не е разпродал активите в портфейла си. Основният му аргумент е свързан с политическите фактори и по-конкретно с възхода на центристките кандидати в редиците на Демократическата партия.

"Планът ми е да изчакам до Супер вторника* и да видя как ще се справят Пит Бутиджич и Майкъл Блумбърг в щатите, които имат значение. Ако Елизабет Уорън или Бърни Сандърс имат голяма преднина, може би ще започна да продавам", казва инвеститорът.

По отношение на своите спестявания, Throwaway казва, че е мислил да напусне работа, да си купи кемпер и да обиколи всички национални паркове в САЩ и Канада. Но все още не е взел окончателно решение.

*Super Tuesday - денят, в който членовете на Демократическата партия в отделните щати гласуват за предпочитания от тях президентски кандидат. През 2020 г. този ден ще се падне на 3 март