Родителите или учителите ви някога казвали ли са ви да „седите изправени“ или да „не се прегърбвате“? Изглежда са имали причина да го правят.

Учени установиха връзка между изправената поза и подобряването на настроението, засилването на концентрацията и понижаването на кръвното налягане.

Резултатите са от проучване сред 82-ма студенти, които са били помолени да направят поредица от тестове, докато седят в различни позиции. Те не са били информирани, че изследването се фокусира върху тяхната поза, а върху тяхната концентрация.

Авторите на проучването са успели да накарат участниците да седят изправени или да се прегърбват като променят височината на бюрото и стола си.

Участниците, които са седели изправени, дават средна оценка на цялостното си настроение 3.77 от 5, в сравнение с 3.43 за тези, които са били прегърбени. Участниците, които седели изправени също така издържали по-голяма част от теста в сравнение с прегърбените.

Предишни проучвания показват, че при получаването на обратна връзка хората, които седят изправени, изпитват по-голяма гордост в сравнение с тези, които седят прегърбени. Други проучвания пък свързват високото самочувствие с изправената поза.

Новото проучване е проведено в университета Фридрих-Александър в Германия, а резултатите от него бяха публикувани в журнала Acta Psychologica.

Защо двойките трябва да си лягат по едно и също време вечер?Въпреки разликите в навиците за сън, обикновено двойките се опитват да се приспособят към рутината на половинката. Някои обаче не разбират защо това се налага

„Изправената стойка при седене се свързва с по-ниско кръвно налягане, по-бавен сърдечен ритъм и по-ниска температура“, казва пред Daily Mail Сара Ауад, един от авторите на проучването.

“Изгърбената и отпусната поза е сигнал за някой, че е в потенциално заплашваща ситуация и трябва да заеме защитна стойка, вследствие на което той или тя е в негативно настроение. От друга страна, седенето в изправена поза дава сигнали на човек, че не се намира в ситуация, която го заплашва.”

Тя допълва, че идеята за „обратната връзка за тялото“ датира от 19-и век, „когато се е смятало, че нашите чувства се коренят в нашите физически действия – ние не се усмихваме, защото сме щастливи, а сме щастливи, защото се усмихваме“.

Миналата година Елизабет Броудбент от Университета в Окланд, Нова Зеландия стига до същите заключения. „Когато хората ходя с наведена надолу глава, гледат надолу и не движат ръцете си това може да влияе на начина, по който се чувстват.

“Противоположно, походката с изправена глава, насочен напред поглед и движение на ръцете влияе по-положително на настроението на човеk.”