Ако се чувствате претоварени от ежедневната работа, може да се изкушите да легнете на дивана и да си починете. Но всъщност експертите са категорични, че упражненията са ключът към облекчаването на стреса. Тези, които тренират редовно, имат по - ниски нива на стрес, по-добро настроение и по-добро психично здраве.

Откъде идва стресът?

Напрежение в работа, в семейството или в свободното си време – има много причини, поради които тялото и умът реагират на стреса. Тъй като всеки човек е различен, начинът, по който стресорите ( нещата, които причиняват напрежение) се възприемат варира. Ето защо някои ситуации може да са заплаха за определени хора, докато други ги смятат за положителен стрес, който ги тласка към по-високо ниво на производителност. Вижте какво се случва в мозъка.

В префронталната кора информацията, която приемаме, се сортира, оценява и обработва. Когато мозъкът е изправен пред твърде много информация, той не е в състояние да я обработи. Това води до усещане за претоварване и симптоми на стрес, което в дългосрочен план има отрицателен ефект върху нашето здраве.

Когато стресът се появява често или постоянно, но тялото не е в състояние да го управлява, той се усеща като нещо негативно. Освобождават се хормони на стреса като адреналин, норадреналин и кортизол, които правят тялото по-ефективно за кратко време. Подготвя се за битка или бягство (точно както нашите предшественици трябваше да бягат от диви животни). Искаме да оцелеем, а това означава да бягаме в опасни ситуации.

Защо можете да облекчите стреса с упражнения?

Вековната физическа реакция – бягането – все още помага на телата и умовете ни да възвърнат баланса в днешния свят.

Физическо натоварване и спорт се контролират от моторната кора в нашия мозък. Когато се движим, тази област работи усилено и изисква голяма част от ресурсите, достъпни за целия мозък. Резултатът е, че на префронталната кора, която контролира емоционалната ни реакция към стреса, липсват ресурси – тя просто не може да поддържа състоянието на стрес. Нивото на неговата активност намалява и нивото на стрес намалява.

Какво трябва да имате предвид, когато тренирате, за да облекчите стреса?

Упражнението е чудесен начин за намаляване на стреса, защото когато се движите, тялото ви произвежда ендорфини, които повишават настроението.

Важно е тренировките да бъдат по- леки и умерени. Упражненията с ниска интензивност ефективно понижават нивата на кортизол. Потърсете спорт, който е забавен за вас и ви кара да се чувствате добре.

Има много начини за облекчаване на стреса със спорт:

Бягане: Много експерти препоръчват бягане, защото това е едно от първите умения, които научаваме. Важното тук е да останете в аеробния диапазон (дишането ви се ускорява, но не сте без дъх), за да избегнете твърде много натоварване на тялото си.

Разходки: В допълнение към спортовете за издръжливост, редовните кратки разходки могат да помогнат за намаляване на хормоните на стреса.

Йога: Йога е друг ефективен начин да изчистите главата си. Като се концентрирате върху дишането, влизате в медитативно състояние.

Екипни спортове: Ако прекарвате много време сами, на работа или в свободното си време, отборните спортове като футбола са чудесен начин за облекчаване на стреса. Не подценявайте подкрепата, която социалната мрежа може да осигури. В екип работите заедно, което изгражда самочувствие и може да намали стреса.

Самозащита: Самозащитата ви дава повишено съзнание за тялото ви, което помага за баланса ви и подобрява координацията. Освен това ще бъдете по -уверени в себе си – ниското самочувствие може да допринесе за нивото на стрес.

Катерене: Спортовете, които правите навън на чист въздух, като катеренето, ви дават по-голямо чувство за свобода. Научавате се да се фокусирате върху най-важното и да не се разсейвате.