Милиардери, които започнаха с работа от вкъщи
Ставането сутрин и отиването в офиса вече е толкова остаряло. Технологиите ни позволяват по-големи възможности за гъвкаво работно време и за дистанционна работа, така че необходимостта от традиционния работен ден започва да се изпарява за всеки, който може да върши задачите си онлайн, като част от комуникационна мрежа.
Същото важи и от необходимостта от офис, за да може човек да създаде и да движи даден бизнес. Стартирането на бизнес начинание от бюрото или кухненския плот вкъщи никога не е било по-лесно.
Хората, които протестират, че просто не могат да си вършат работата по пижама от вкъщи, трябва да видят какви успехи постигат в последните години някои предприемачи, които си работят от дома.
Вижте няколко милиардери, които започват да работят от вкъщи:
Маркус Персон, Minecraft
Шведът Маркус Персон става милиардер, след като продава популярната си игра Minecraft на Microsoft през 2014 г. за 2.5 млрд. долара в брой.
Персон, който е талантлив и опитен разработчик на игри, успява да създаде Minecraft в свободното си време, докато работел за компанията за споделяне на снимки Jalbum. Персон напуска работа през 2010 г., за да се концентрира върху Minecraft.
Ник Уудман, GoPro
Основателят на GoPro Ник Уудман се възползва от смаляването на размерите на висококачественото заснемащо оборудване, като разработва малки камери, които могат да бъдат прикрепени на почти всичко.
Първите прототипи на GoPro са създадени от Уудман в дома му в Калифорния и са направени на ръка с дрелка и шивачната машина на майка му. Уудман основава GoPro през 2004 г., а компанията става публична 10 г. по-късно.
Към март 2016 г. неговото състояние се оценява на 1.09 млрд. долара.
Вижте още: Вижте на колко години тези милиардери направиха първия си милион
Сара Блейкли, Spanx
Преди да проектира и да създаде собствена линия оформящо бельо, основателката на Spanx Сара Блейкли се занимава с продажби от врата на врата на факсове и офис консумативи.
Собственото й желание за по-удобни дрехи я накарало в свободното й време да проектира и да създаде собствена модна линия.
През март 2016 г. Forbes оценява състоянието на Блейкли на 1.19 млрд. долара.
Франк Уанг, DJI Technologies
Индустрията на дроновете е във възход в последните години, а тези устройства вече се използват както за забавление, така и от властите, от фотографи и филмови режисьори. Малцина са играчите в тази индустрия, които са се позиционирали по-добре от Франк Уанг, основател и главен изпълнителен директор на DJI Technology.
Изобретателят от Хонконг, чието състояние се оценява на 3.6 млрд. долара, пуска първите си продукти, след като е разработил прототипите в общежитието си в Хонконгския университет през 2006 г., както и в апартамента с три спални, в който живее с няколко приятели в Шенжен. Днес DJI е един от основните играчи в този постоянно растящ пазар.
Браян Актън и Ян Кум, WhatsApp
Технологичният свят може да ражда някои доста екплозивни компании и да създава милионери за нула време. Ян Кум и Браян Актън вземат една страхотна идея, която се ражда, когато двамата почти нямат работа и я превръщат в милиарди долари.
Тяхната компания WhatsApp генерира по 20 млн. долара приходи годишно, когато я продават на Facebook за 19 млрд. долара през 2014 г. Актън и Кум днес рапзолагат с 4.6 млрд. долара и 9.1 млрд. долара, респективно.
Когато започват обаче, те са безработни бивши служители на Yahoo!, чиито молби за работа във Facebook са отхвърлени. Предварителната работа по разработването на WhatsApp двамата вършат основно в кухнята на Актън и в интернет кафенета.
Кевин Планк, Under Armor
Компанията на Кевин Планк Under Armor завзема все по-голям дял от пазара на спортни стоки и екпировка. Планк прави компанията публична 2005 г., а през март 2016 г. тя се оценява на 17.9 млрд. долара.
Състоянието на Планк, който първоначално ръководи компанията от къщата на баба си в Джорджтаун, Мериленд, сега се оценява на 3.4 млрд. долара.
Марк Закърбърг, Едуардо Саверин и Дъстин Московиц, Facebook
За ранните дни на Facebook се е изговорило много и са се водили много съдебни дела. Основателите на най-голямата социална мрежа в света бяха обвинявани, че са откраднали идеята и че са размивали дела на някои от първите акционери в нея.
Въпреки всичките проблеми, компанията вече има близо 1.6 милиарда потребители и пазарна капитализация от над 300 млрд долара. Състоянието на нейния основател Марк Закърбърг се оценява на над 47 млрд. долара.
Jeff Bezos, Amazon
Милиардерът основател на Amazon Джеф Безос е известен със съдбоносния преход с кола от Ню Йорк до Сиатъл, по време на който формулира концепцията на днешния гигант в онлайн търговията.
Използвайки технологичните си познания и разбирането на това как да се изработи бизнес стратегия, както и потребителските тенденции, базираният в Ню Йорк инвестиционен банкер създава в гаража си през 1994 г. това, което впоследствие се превръща в Amazon.com.
В момента състоянието на Безос надхвърля 50 млрд. долара, което го прави петият най-богат човек в света.
Вижте още: Странни факти за милиардерите
Сергей Брин и Лари Пейдж, Google
Възходът и вездесъщността на Google са толкова големи, че името на компанията се използва и като глагол за интернет търсене. Основаната през 1998 г. Google започва да се търгува на борса през 2004 г., а в момента се оценява на близо 500 млрд. долара.
Към март 2016 г. състоянието на нейните основатели Лари Пейдж и Сергейн Брин се оценява на 35.2 млрд. долара и 34.4 млрд. долара, респективно. Пейдж и Брин разработват търсачката на Google като част от проект, докато учели в Станфордския университет. Двамата работят по Google в общежитието си, преди да наемат офис в Пало Алто, Калифорния.
Майкъл Дел, Dell Computers
Dell Computers е създадена от неформален бизнес за компютърен ъпгрейд, стартиран от първокурсника Майкъл Дел в неговата стая в общежитието на Тексаския университет.
Разчитайки на директната продажба на персонални компютри на потребителите, Дел регистрира първата си компания през 1984 г. и започва да я управлява от апартамент, разраствайки я дотолкова, че през 1988 г. тя излиза на борсата.
Компанията започва да продава компютри през интернет през 1996 г. и малко след това вече отчита 1 долара продажби на ден. През 2013 г., когато компанията се оценява на 25 млрд. долара, Дел я делиства от борсата.
Той все още притежава 70% от нея, а личното му състояние се оценява на 20.9 млрд. долара към март 2016 г.
Браян Чески и Джо Гебия, Airbnb
Airbnb вече е е алтернатива на хотела за много туристи в САЩ и в чужбина. Услугата, която позволява на хората да дават под наем жилищата си или стаи в жилищата си, се разрасна до 1.5 милиона имота в 34 000 града и 190 страни.
Идеята е на съоснователите Браян Чески и Джо Гебия, които през 2007 г. отдават част от своя тавански апартамент под наем, за да могат самите те да плащат наема си, за който нямали пари.
Към март 2016 г. състоянието на Чески и Гебия се оценява на по 3.3 млрд. долара.