2370 градуса по Целзий. Това е средната температура на повърхността на Слънцето, както установи неотдавна екип от учени. Това също така е най-високата температура, регистрирана на Земята, пише ВВС.

Този момент на екстремна горещина е бил усетен преди близо 40 милиона години на територията на днешна Канада, когато метеорит се сблъсква с нашата планета. Определянето с точност на температурата на мястото на сблъсъка преди толкова много време не е лесно.

Макар да се знае, че сблъсъкът с метеорит генерира изключително високи температури и променя атмосферата и земната кора, измерването им не винаги е възможно, тъй като топлината разтопява и изпарява както скалата, която идва от Космоса, така и тази на земната повърхност.

Но изследователят Никълъс Тимс и екипът му от университета Къртин в Австралия установили, че температурата може да бъде изчислена чрез анализ на циркона – скъпоценен камък, който наподобява на външен вид на диаманта.

От обикновен минерал до скъпоценен камък

Както обяснява Тимс, кратерът в езеро Мистастин в Лабрадор, Канада, образуван вследствие на удара, достигнал в определен момент достатъчно висока температура, за да превърне обикновения минерал циркон в скъпоценен камък.

Метеоритът, паднал в Холандия, е на 4.5 млрд. годиниПрез януари в малкото градче Броук, което се намира северно от най-големия холандски град Амстердам, метеорит порази покрива на плевня

Тази трансформация според изследователите се случва, само когато температурата надхвърля 2370 градуса по Целзий. „Никой досега не се беше сетил да използва циркона, за да регистрира тампературата на удара“, казва Тимс пред списание New Scientist.

Разбирането до какви висини са можели да достигнат температурите, когато нашата планета е била млада и все още се е намирала под обстрела на скали и метеорити, позволява да добием по-ясна представа за условията на повърхността на планетата преди 4 милиарда години.